Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski NOWA SIEDZIBA WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ - Powiat Wodzisławski

NOWA SIEDZIBA WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim zmienił swoją siedzibę. Placówka z ul. Pszowskiej została przeniesiona na ul. Wałową. Zajęcia w nowym budynku rozpoczęły się 16 sierpnia.

Nowy lokal znajduje się przy ul. Wałowej 30 w Wodzisławiu Śl., obok Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie i innych jednostek pomocy społecznej oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że zmiana lokalizacji Warsztatu jest efektem wcześniej opracowanej koncepcji Zarządu Powiatu Wodzisławskiego dotyczącej zagospodarowania budynku po byłym Oddziale Wewnętrznym II szpitala w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie tam pomieszczenia znajdujące się na parterze zostały zaadaptowane dla Warsztatu Terapii Zajęciowej, z kolei w pokojach na piętrze już 1 września zostaną otwarte mieszkania usamodzielnień dla wychowanków domu dziecka, funkcjonujące dotychczas w Syryni i Gorzycach. Remont budynku i prace adaptacyjne trwały już od zeszłego roku, a ich całkowity koszt wyniósł ok. 840 tys. zł. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażony jest w windę oraz podjazd dla wózków inwalidzkich. Przeniesienie warsztatu ma na celu polepszenie warunków lokalowych oraz prowadzenie skutecznej rehabilitacji społecznej i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Położenie blisko centrum umożliwi uczenie podopiecznych WTZ-u załatwiania spraw w urzędach, sklepach i instytucjach pomocowych – mówi Andrzej Pałka, dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Warsztat posiada siedem pracowni o zróżnicowanym charakterze: informatyczną, ceramiczną, umiejętności społecznych, papiero–plastyki, tkacko–krawiecką, gospodarstwa domowego oraz techniczno–stolarską, co pozwala optymalnie dobrać zajęcia do zainteresowań uczestników. Oprócz pracowni Warsztat dysponuje salą rehabilitacyjną, prowadzi zajęcia z psychologiem oraz zapewnia opiekę pielęgniarską.

Warsztat Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim utworzono 1 maja 2004 roku w pomieszczeniach po byłym przedszkolu w Zespole Szkół Technicznych. Jego celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych prowadząca do przywracania lub pozyskiwania przez te osoby umiejętności umożliwiających im zatrudnienie bądź udział w szkoleniach specjalistycznych oraz nauka umiejętności życia codziennego, które pozwalają zwiększać samodzielność uczestników. Podmiotem prowadzącym Warsztat jest Caritas Archidiecezji Katowickiej, a jego działalność finansowana jest ze środków PFRON oraz budżetu Powiatu (10% kosztów).

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
ul. Wałowa 30