Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Niezwykła lekcja astronomii w I LO - Powiat Wodzisławski

Niezwykła lekcja astronomii w I LO

Uczniowie klas o profilu matematyczno-fizycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim mogli spojrzeć na naszą planetę z orbity oraz dowiedzieć się, dlaczego jest tak wyjątkowa i jak wpływa na swoje najbliższe otoczenie. Wszystko to w ramach niezwykłej lekcji astronomii, którą poprowadził duet astronomów-pasjonatów z Pszowa i Rydułtów, zajmujący się popularyzacją astronomii.

Trzecia planeta od Słońca – Ziemia. Drobne ciała Układu Słonecznego – po takim tytułem odbyła się w wodzisławskiej „Jedynce” kolejna lekcja astronomii z cyklu „Spotkania z astronomią” przeprowadzona przez ASTRO HUNTERS PL. Uczniowie udali się w kosmiczną podróż w przeszłość, aby prześledzić historię powstania naszej planety, a także niezwykłych ciał niebieskich jak planetoidy czy komety, które powstały w procesie formowania Układu Słonecznego. Ostatnim etapem podróży astronomicznej były warsztaty połączone z obserwacjami powierzchni Słońca przy użyciu specjalistycznych teleskopów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt, z którym prelegenci pojawili się w szkole, m.in. 6-calowy teleskop Newtona na montażu paralaktycznym oraz lornetka astronomiczna. – Dla mnie osobiście była to sentymentalna wizyta, gdyż spędziłem w murach tego liceum cztery wspaniałe lata, poznałem wielu niesamowitych ludzi, spotkałem nauczycieli, którzy swoją pracą potrafili „zaszczepić” w młodych ludziach pasję i rozbudzić ciekawość świata. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i z radością czekamy na kolejne – podsumował lekcję jeden z prelegentów – Michał Witek.