Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski NIEPEŁNOSPRAWNI ZDOLNI DO PRACY – ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ W WODZISŁAWIU ŚL WYDŁUŻA GODZINY PRACY - Powiat Wodzisławski

Piorą, maglują, prasują - mowa o pracownikach Zakładu Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl. Poprzez podjęcie zatrudnienia w pracowni pralniczej mają możliwość realizacji zawodowej, co byłoby niemożliwe w obecnej sytuacji na otwartym rynku pracy. Dziś, po niespełna czterech latach działalności, Zakład wydłuża godziny pracy.

Od dzisiaj ZAZ będzie czynny dłużej. Pracownicy będą pracowali na dwie zmiany, od 6 do 16.00. Dotychczas zakład otwarty był w godzinach od 7.30 do 15.30, jednak z powodu stale wzrastającej liczby zamówień, zdecydowano o wydłużeniu godzin pracy. Na zwiększenie popytu na profesjonalne czyszczenie tkanin miały wpływ solidność świadczonych usług oraz atrakcyjne ceny. Pralnia łączy tradycję z nowoczesną technologią, zapewniając delikatne i fachowe czyszczenie wszelkich tekstyliów. – W ciągu ostatniego roku obroty wzrosły nam o 100 %. Mamy bardzo dużo zamówień i coraz więcej obowiązków, pracujemy bez chwili wytchnienia. Kładziemy duży nacisk na jakość wykonywanych usług, stąd ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców całego powiatu wodzisławskiego. – mówi dyrektor Zakładu, Dezyderiusz Szwagrzak.

ZAZ świadczy specjalistyczne usługi pralnicze hotelom, restauracjom, placówkom medycznym, jak również klientom indywidualnym. Pracownicy Zakładu zajmują się praniem, między innymi bielizny pościelowej, obrusów, ręczników, ścierek, koszul i innych tkanin dających się wyprać w pralni wodnej.

Zakład został utworzony w dolnej kondygnacji starego szpitala przy ulicy Wałowej. W od lat nieużywanych pomieszczeniach, dzięki pozyskanym środkom z Samorządu Wojewódzkiego oraz dofinansowaniu ze środków własnych, powstała nowoczesna, w pełni zautomatyzowana, dostosowana do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych pralnia. Zakład zatrudnia 21 osób niepełnosprawnych i 8 pracowników pełnosprawnych na stanowiskach pracza, prasowacza oraz maglarza. Wszystkie pomieszczenia pralni, czyli strona czysta, strona brudna, szatnie, zespół sanitarny damski i męski, są przestronne oraz pozbawione barier architektonicznych, co ułatwia osobom niepełnosprawnym swobodne poruszanie się w Zakładzie. Pralnia posiada barierę higieniczną, a jej funkcjonalność została zatwierdzona przez PIP.

Oprócz realnego zarobku oraz aktywizacji zawodowej, dzięki której osoby niepełnosprawne nabywają ważne w życiu umiejętności, tj. punktualność, systematyczność, odpowiedzialność, pracownicy codziennie uczestniczą w rehabilitacji zdrowotnej. Ćwiczenia odbywają się w wyposażonej w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt sali rehabilitacyjnej. – Codzienny trening ruchowy pozwala na poprawienie kondycji i sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie oraz wydajność w pracy – podkreśla Dezyderiusz Szwagrzak. Z kolei rehabilitacja społeczna prowadzona jest przez pedagoga i obejmuje różnego rodzaju zajęcia z zakresu treningu umiejętności interpersonalnych, współpracy w grupie, koncentracji uwagi, relaksacji z wizualizacją, jak również wszelkiego rodzaju zajęcia problemowe. Ponadto Zakład umożliwia pracownikom udział w życiu społeczno-kulturalnym,  a także w różnego rodzaju szkoleniach dla pracowników ZAZ-u, co ma duży wpływ na poprawę kontaktów z innymi, otwarcie się na siebie i na drugiego człowieka, jak również dostarcza wiedzy i praktycznych umiejętności w radzeniu sobie w pracy oraz w problemach codzienności. Nabycie tych oraz wielu innych umiejętności odgrywa wiodącą rolę w przyszłym poszukiwaniu zatrudnienia oraz aktywności na otwartym rynku pracy.

Zapraszamy do korzystania z usług pralniczych Zakładu Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śląskim!

ul. Wałowa 30
e-mail: zazwodzislaw@wp.pl