Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nagroda Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury - Powiat Wodzisławski

Nagroda Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

Paweł Porwoł, historyk, popularyzator dziedzictwa kulturowego regionu, otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem przyznana została przez Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Od 2000 roku Marszałek honoruje nagrodami artystów i działaczy w dziedzinie kultury z województwa śląskiego. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tegoroczną nagrodę w kategorii: upowszechnianie dziedzictwa kulturowego otrzymał Paweł Porwoł. Wniosek o przyznanie nagrody złożył Starosta Wodzisławski, Tadeusz Skatuła.

Przypomnijmy, że pan Paweł w ostatnim czasie otrzymał także złotą odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w dziedzinie ochrony zabytków (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Paweł Porwoł jest emerytowanym pracownikiem Śląskiego Oddziału PAN, wieloletnim dyrektorem Muzeów w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. Jest autorem opracowań na temat zabytków z terenu ziemi raciborskiej, rybnickiej i wodzisławskiej z zakresu archeologii, historii, etnografii i sztuki. Zainicjował serię wydawniczą broszur pt. „Zabytki powiatu wodzisławskiego”. Zajmował się również pracą badawczą, naukową i popularyzatorską z zakresu historii nowożytnej Górnego Śląska. Brał udział w przedsięwzięciach z zakresu poznania i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu – głównie ratowania, konserwacji i aranżacji zabytków.