POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Mszański most autostradowy na… urodzinach mostu tczewskiego

12 października odbyło się Święto Mostu Tczewskiego. Na okolicznościowej wystawie zorganizowanej z tej okazji zaprezentowano również informacje poświęcone najsłynniejszemu mostowi autostradowemu w Polsce, tj. mostowi w Mszanie.

W październiku 1857 roku, dokładnie 12 października, nastąpiło uroczyste otwarcie słynnego mostu w Tczewie, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października minęło 160 lat od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie.

Z tej okazji zorganizowano Święto Mostu Tczewskiego, podczas którego można było wejść na zabytkowy obiekt (obecnie zamknięty), zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zobaczyć wystawę prac plastycznych poświęconych mostowi czy wziąć udział w urodzinowym biegu „160 kilometrów na 160-lecie Mostu”.

Z okazji święta przygotowano też wystawę fotografii „MOSTY z POLSKI”. – Zaprosiliśmy różne mosty z całej Polski na urodziny naszego mostu – mówi Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE – są tu obiekty stare, zabytkowe ale i najnowsze konstrukcje, duże obiekty i niewielkie, urokliwe mosty – wszystkie udostępnione w postaci fotogramów przez różne instytucje: miasta, powiaty a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z obiektów prezentowanych na wystawie jest most autostradowy w Mszanie.