Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Młodzież regionu na podium świata - Powiat Wodzisławski

Młodzież regionu na podium świata

Młodzi Polacy, uczestnicy Grupy Twórczej Quark reprezentowali Polskę na XX Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013, która odbywała się w Indonezji na wyspie Bali.

Konferencję zorganizowano w dniach od 15 do 22 kwietnia 2013 r. Reprezentanci naszego kraju zdobyli tam aż osiem medali, w tym 3 złote.

Wszyscy uczestnicy są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach, a także członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą. Opiekunką grupy jest fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.

W ICYS 2013 wzięli udział młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Brazylii, Tajlandii, Węgier, Chin, Malezji,  Korei, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Anglii, Chorwacji, Tajwanu, Rumunii, Singapuru i Polski.

Członkami jury byli naukowcy i nauczyciele – przedstawiciele różnych państw. Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka inżynieryjna, informatyka, ekologia i nauki o życiu.

Jeden z trzech złotych medali zdobył Michał Grzegorzek z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Uczeń triumfował w kategorii fizyka inżynieryjna. Jego własna praca nad zderzeniami kropli z ciekłą powierzchnią oraz samodzielnie wykonane fotografie wprawiły jurorów w podziw.

Z kolei srebrny medal w kategorii informatyka zdobył Bartosz Radzyński, który również jest uczniem I LO w Wodzisławiu Śl.

Udział wodzisławskiej młodzieży w konferencji finansowo wsparły władze powiatu wodzisławskiego.

Więcej informacji – www.slaskie.pl
Zdjęcia: Pałac Młodzieży w Katowicach