Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Mistrzostwa Śląska w biegu na orientację za nami - Powiat Wodzisławski

Mistrzostwa Śląska w biegu na orientację za nami

16 czerwca 2013r. w Wodzisławiu Śląskim odbyły się Mistrzostwa Śląska w Sprinterskim Biegu na Orientację. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy „Sparta” Czyżowice z siedzibą w "Gimnazjum im. ks. dr Gustawa Klapucha" w Czyżowicach, zaś całe zawody współfinansowane były ze środków budżetowych Powiatu Wodzisławskiego.

Do mistrzostw zgłosiło się 340 zawodników w 28 kategoriach, zarówno zrzeszonych w klubach sportowych na Śląsku, jak również niezrzeszonych. Przybyli także zawodnicy z Czech. Wyłoniono Mistrzów Śląska w poszczególnych kategoriach, a także Mistrza Powiatu Wodzisławskiego w kategorii OPEN (osobnej klasyfikacji dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego).

Podczas ceremonii zakończenia puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczali laureatom: Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego – Dariusz Prus, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego – Roman Juzek, Wójt Gminy Gorzyce – Piotr Oślizło, Radna Powiatu Wodzisławskiego – Stefania Rodak oraz Kierownik Działu Sportu MOSiR „Centrum – Roman Zieliński.

Krótko o dyscyplinie

Bieg na orientację nie jest nową dyscypliną sportu, ale wciąż mało popularną w Polsce. Polega on na tym, aby w jak najkrótszym czasie, pokonać zaznaczoną na mapie trasę. Zawodnik przy pomocy chipa potwierdza obecność w wyznaczonych punktach kontrolnych w terenie. Droga między punktami jest dowolna, a jej wybór zależy od zawodnika. Warunkiem sklasyfikowania i pomyślnego ukończenia biegu jest dotarcie do wszystkich punktów kontrolnych w odpowiedniej kolejności. O wyniku decyduje jedynie osiągnięty czas. Pokonując trasę zawodnik korzysta z kompasu, odczytując właściwy kierunek biegu.

Tekst: Małgorzata Rosmus, UKS „Sparta” Czyżowice

Wyniki oraz zdjęcia – zobacz