Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Milion na praktyki uczniów i nauczycieli w całej Europie - Powiat Wodzisławski

Milion na praktyki uczniów i nauczycieli w całej Europie

Zespół Szkół Zawodowych i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim pozyskały w sumie prawie milion złotych na realizację projektów, w ramach których uczniowie będą mogli m.in. odbyć praktyki zagraniczne, a nauczyciele - szkolenia zawodowe.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Agencja Narodowa programu Erasmus+ – ogłosiła wyniki konkursów na realizację europejskich projektów, dotyczących mobilności uczniów i nauczycieli. Pozytywną ocenę formalną i merytoryczną przeszły dwa wnioski Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. oraz jeden Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. Dzięki temu do obu szkół trafi w sumie blisko milion złotych na staże, praktyki zawodowe i kursy doszkalające.

Pierwszy projekt Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim skierowany jest do uczniów klas trzecich Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich, kształcących się w zawodach technik: mechanik, mechatronik, chłodnictwa i klimatyzacji, analityk i elektryk. Uczniowie wezmą udział w zajęciach językowych, psychologicznych i kulturowych, przygotowujących ich do wyjazdu do Niemiec, Irlandii i Portugalii, gdzie w przedsiębiorstwach odbędą miesięczne praktyki i staże zawodowe. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie ok. 170 tys. euro . Z kolei drugi projekt ZSZ pod nazwą „Europejskie doskonalenie nauczycieli kluczem do nowoczesnej edukacji” zakłada udział nauczycieli w zagranicznych kursach dokształcających w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii i posługiwania się językiem angielskim w nauczaniu, a także przygotowywania projektów współpracy europejskiej. Dodatkowo czterech nauczycieli będzie uczestniczyć w obserwacjach lekcji w szkołach we Włoszech oraz na Islandii (tzw. job shadowing). Na realizację tego projektu szkoła otrzyma ok. 25 tys. euro.

Blisko 22 tys. euro trafi z kolei do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którego projekt zakłada doskonalenie zawodowe nauczycieli, podniesienie jakości pracy szkoły oraz nawiązanie współpracy międzynarodowej i wymianę doświadczeń w zakresie innowacyjnego podejścia do nauczania. Grupa nauczycieli weźmie udział w zagranicznych szkoleniach m.in. w zakresie wykorzystania technik informacyjno – promocyjnych w procesie dydaktycznym, a także w szkoleniach metodycznych.