Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Lato – czas remontów dróg i chodników - Powiat Wodzisławski

Lato – czas remontów dróg i chodników

Lato to dla większości z nas czas wakacji i wypoczynku. To jednak również okres wzmożonych inwestycji na drogach i chodnikach. W tym roku ekipy drogowców spotkamy przy drogach powiatowych w prawie wszystkich gminach powiatu. Łącznie na tegoroczne remonty realizowane przez Powiat wspólnie z gminami zostanie wydanych ponad 3 mln zł, z czego prawie dwie trzecie stanowić będą środki z budżetu Powiatu Wodzisławskiego, resztę dopłacą gminy. Kolejnych 11 milionów Powiat zapłaci za realizowane w 2012 r. unijne inwestycje drogowe.

W Wodzisławiu Śl. ekipy Powiatowego Zarządu Dróg rozpoczną budowę chodnika wraz z kanalizacją przy ul. Mszańskiej i ul. Turskiej, a także chodnika przy ul. kard. Kominka i ul. Mikołaja Kopernika. Wybudowana zostanie również zatoka autobusowa przy ul. Chrobrego. Oprócz tego Powiatowy Zarząd Dróg już bez udziału finansowego miasta wykona ok. 200 m chodnika przy ul. Grodzisko o wartości ok. 50 tys. zł. W trakcie wakacji wybudowany zostanie również chodnik wraz z przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Czarnieckiego i Odrodzenia, dzięki czemu w nowym roku szkolnym dzieci będą bardziej bezpieczne w drodze do szkoły. Dzięki współpracy władz miasta i Powiatu powstanie również dokumentacja na budowę chodnika przy ul. Radlińskiej, a także na drogę prowadzącą do strefy gospodarczej w Kokoszycach. Zarząd Powiatu zadeklarował też udział Powiatu w kosztach budowy ronda na skrzyżowaniu ul. 26 Marca, Radlińskiej i Matuszczyka. W Wodzisławiu Śl. za kwotę 7,8 mln zł całkowicie wyremontowano ul. Czyżowicką, Olszyny i Oraczy. Środki na tę inwestycję w ponad 70% pochodziły z budżetu UE.
W Pszowie przebudowany zostanie fragment ul. Leopolda Staffa. Ponadto powstaną nowe chodniki w ciągu ul. Kraszewskiego i przy ul. Ignacego Paderewskiego. W tym pierwszym przypadku obok chodnika powstaną miejsca postojowe. Wyremontowany zostanie też chodnik przy ul. Bohaterów Westerplatte.
W Radlinie powstanie chodnik w ciągu ul. Rydułtowskiej, a także chodnik i dwa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Korfantego i ul. Hutniczej. W Rydułtowach z kolei – chodnik wraz z miejscami postojowymi przy ul. Traugutta. Opracowane zostaną też dokumentacje kolejnych inwestycji w obu tych miastach.
Remonty będą mieć miejsce również w gminach wiejskich. W gminie Godów, która na wsparcie inwestycji przy drogach powiatowych przeznaczyła najwięcej środków, bo ponad pół miliona złotych, rozpocznie się przebudowa drogi nr 5020S w Krostoszowicach. W tej samej miejscowości powstanie nowy chodnik wraz z kanalizacją deszczową przy ul. Szybowej. Kontynuowana będzie również inwestycja drogowa polegająca na usprawnieniu połączenia gminy Godów oraz strefy inwestycyjnej tam funkcjonującej z autostradą A-1, której całkowity koszt oszacowany został na 6,8 mln zł, z czego ok. 5,1 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Według prognoz ta inwestycja ma zostać zakończona jesienią tego roku.
W Skrbeńsku na ul. Piotrowickiej, na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Zielonej, także zostanie wyremontowana nawierzchnia jezdni, wybudowany chodnik i kanalizacja deszczowa. Nowy chodnik z kanalizacją deszczową powstanie również na ul. 1 Maja w Skrzyszowie i ul. Skrzyszowskiej w Mszanie. W tej ostatniej miejscowości trwa też remont chodnika w obrębie zatok autobusowych na ul. 1 Maja.
Z kolei w Połomi remont chodnika obejmie odcinek ul. Centralnej od drogi wojewódzkiej w kierunku mostu, zaś w Gogołowej – ul. Wiejskiej od ul. Okrężnej do drogi wojewódzkiej.
Także w Syryni zostanie zmodernizowany chodnik przy ul. 3 Maja, a w Turzy Śl. powstanie chodnik i kanalizacja deszczowa przy ul. Mszańskiej. W przypadku gminy Gorzyce i gminy Lubomia znaczne środki zostaną wydatkowane na opracowanie dokumentacji na budowy chodników i przebudowy dróg. I tak nowa dokumentacja powstanie dla chodnika przy ul. Piaskowej w Gorzycach, ul. Wodzisławskiej w Rogowie oraz Gorzyckiej w Czyżowicach. Z kolei w Lubomi powstanie dokumentacja dla przebudowy drogi 3545S (ul. Mickiewicza i ul. Korfantego), przebiegającej przez centrum tej miejscowości. W czerwcu oficjalnie zakończona została największa inwestycja drogowa powiatu w ostatnich latach, tj. przebudowa ciągu drogowego usprawniającego dojazd do stref przemysłowych w Czyżowicach i w Wodzisławiu Śl. oraz odciążającego DW 933, dzięki której na terenie gminy Gorzyce wyremontowano ul. Nową i ul. Wodzisławską. Koszt wynoszący ok. 7,8 mln zł w ponad 70% został sfinansowany ze środków unijnych.

Udział Gmin we wszystkich zadaniach realizowanych w 2012 r. prezentuje się następująco:
Gmina Gorzyce – 70.000,00 zł,
Gmina Lubomia – 50.000,00 zł,
Gmina Godów – 530.000,00 zł,
Gmina Mszana- 100.000,00 zł,
Miasto Radlin- 190.000,00 zł,
Miasto Pszów – 200.000,00 zł,
Miasto Wodzisław Śląski – 120.000,00 zł,
Miasto Rydułtowy – 50.000,00 zł.
Udział Powiatu Wodzisławskiego1. 842 000,00 zł