Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Konkurs wiedzy o Irlandii na Dzień Świętego Patryka - Powiat Wodzisławski

Konkurs wiedzy o Irlandii na Dzień Świętego Patryka

17 marca Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka – święto, które podobnie jak Halloween rozprzestrzeniło się w wielu krajach świata, również w Polsce. Z tej okazji w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Irlandii.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu oraz starosta Ireneusz Serwotka. Do konkursu zgłosiło się 10 szkół – pięć gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych, łącznie 17 uczestników, których zadaniem było rozwiązanie testu dotyczącego geografii, historii, gospodarki, sztuki, polityki, sportu oraz życia codziennego mieszkańców Irlandii Północnej i Republiki Irlandii.

Jednym z zaproszonych gości był Irlandczyk James McCarthy, który umilił młodzieży czas oczekiwania na wyniki, prezentując fakty i ciekawostki na temat swojego kraju. Uczestnicy konkursu mogli również zobaczyć wystawę zdjęć zrobionych przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych podczas ich miesięcznych praktyk zawodowych w mieście Londonderry (Derry) w Irlandii Północnej. Nie zabrakło też tradycyjnego tańca irlandzkiego w wykonaniu grupy uczniów technikum budowlanego, który przygotowany został podczas warsztatów prowadzonych przez tancerkę grupy tanecznej „Galway” z Będzina.

Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu zostali:

• Kacper Drzyzga z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. – I miejsce
  •  Paweł Nawrat z Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach -II miejsce
  • Wiktoria Rduch z Gimnazjum w Marklowicach – III miejsce

w kategorii „gimnazjum” oraz

• Wiktoria Oślizło z II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. – I miejsce
  • Agnieszka Winkler z II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. – II miejsce
  •  Klaudiusz Lepich z I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. – III miejsce

w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne”.