Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejna międzynarodowa odsłona w wodzisławskiej „Jedynce” - Powiat Wodzisławski

Kolejna międzynarodowa odsłona w wodzisławskiej „Jedynce”

Po serii spotkań i warsztatów kulturowych ze studentami i doktorantami z Gruzji, Brazylii, Kirgistanu, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, w I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim znowu było wielokulturowo, barwnie i wielojęzycznie.

Tym razem z powodu uroczystego podsumowania 14. międzynarodowej edycji konkursu „Polak w Europie”. Obcojęzyczna piosenka filmowa i pisemny komentarz uzasadniający jej wybór wraz z informacją na temat treści wybranej piosenki, wyznaczały tegoroczne zadania konkursowe.

Tematyka i formuła bieżącej edycji pod hasłem „Powróćmy w zaczarowany filmów świat…” zainteresowała uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielu krajów europejskich m.in. z Grecji, Mołdawii, Finlandii, Rosji, Ukrainy, z Czech i oczywiście z Polski – mówi Bogumiła Różańska-Świerkot, inicjatorka i koordynatorka konkursu.

Zmierzyli się oni w muzycznym i językowym pojedynku, któremu patronowali przedstawiciele władz lokalnych, regionalnych i europejskich. Konkurs został bowiem objęty patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego dr Jana Olbrychta, Starosty Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły, wójta gminy Godów Mariusza Adamczyka oraz Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 30 marca w auli I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Laureaci pierwszych miejsc w czterech kategoriach językowych: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w programie artystycznym przygotowanym specjalnie na galę finałową.

Zdobywcy pierwszych miejsc, czyli Aleksandra Kałuża, Julia Różalska z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim oraz Weronika Szczyrba z gimnazjum im. Ks. Gustawa Klapucha w Czyżowicach i Maja Czyż z ZS im. por. pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach, w nagrodę pojadą na kilkudniową wycieczkę do Brukseli.

Laureaci II miejsca we wszystkich kategoriach językowych: Vladimir Kuzmicki z Mołdawii, Izabella Paulus  z gimnazjum nr 2 w Rydułtowach oraz Emilia Szczypka z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim i Julia Rączka z gimnazjum im. A. Mickiewicza z Radlina, odpoczną w Zakopanem w Pensjonacie pod Giewontem, do którego zostali zaproszeni na komfortowy weekendowy pobyt.

Weronika Godyń z ZS w Skrzyszowie, Alicja Kubik z I LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, Justyna Lewandowska z II LO im. M. Kopernika w Cieszynie oraz Edyta Górecka z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim zajęły trzecie miejsce i w nagrodę otrzymały tablety.

Specjalne nagrody za udział w konkursie zostaną również przesłane dla uczestników z Grecji.