Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Każde dziecko powinno mieć dom - Powiat Wodzisławski

Każde dziecko powinno mieć dom

Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Każde dziecko ma prawo do miłości i rozwoju w bezpiecznym domu u boku kochających rodziców. Nie każde jednak posiada taki dom i takich rodziców. Dzieci pozbawione miłości i opieki najbliższych marzą o domu, szczęściu i bezpiecznym dzieciństwie. Potrzebni są wówczas ludzie, którzy podejmą się bycia rodzicami zastępczymi.

Dlatego w ramach obchodzonego 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. w piątek, 24 maja, zorganizowało konferencję pt. „Każde dziecko powinno mieć dom”. W konferencji udział wzięli rodzice zastępczy z terenu powiatu, przedstawiciele władz powiatowych, jednostek pomocy społecznej oraz grupa wolontariuszy z I LO w Wodzisławiu Śl.

Podczas spotkania Starosta Tadeusz Skatuła podkreślił, jak ważną rolę pełnią rodzice zastępczy. –  Przyjąć do własnej rodziny dziecko, o którym często nie wszystko wiemy. Ofiarować mu swoją miłość, troskę, wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki  oraz być jego życiowym przewodnikiem to wyraz ogromnej odwagi i bardzo szczególne wyzywanie i poświęcenie – powiedział Starosta.

Głównym zadaniem spotkania było wieloaspektowe przedstawienie zagadnienia rodzicielstwa zastępczego.  O funkcjonowaniu rodzin zastępczych na terenie powiatu wodzisławskiego oraz promowaniu idei rodzicielstwa zastępczego mówiła Danuta Marciniak, z-ca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Z kolei wykład pt: „Rodzina w myśli bł.  Jana Pawła II – aktualność papieskiego przesłania w kontekście współczesnych przemian wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Bartoszek,  kierownik Zakładu Nauk o Rodzinie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.  Dopełnieniem tych treści było wystąpienie zawodowej rodziny zastępczej – państwa Tatiany i Jacka Lepczaków, która przybliżyła codzienne wyzwania i troski stojące przed opiekunami.

Na terenie powiatu wodzisławskiego działa obecnie 185 rodzin zastępczych, w których umieszczonych jest 287 dzieci.