Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 roku - Powiat Wodzisławski

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 roku

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śląskim informuje, iż "STARE" KARTY PARKINGOWE wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2015r.

Karta par­kin­go­wa to je­dy­ny do­ku­ment upraw­nia­ją­cy osoby z nie­peł­no­spraw­no­ścią do par­ko­wa­nia na tzw. „ko­per­tach”. Jest wy­da­wa­na oso­bie lub pla­ców­ce zwią­za­nej z nie­peł­no­spraw­ny­mi. Można ją otrzy­mać tylko na pod­sta­wie orze­czeń wy­da­wa­nych przez Po­wia­to­we lub Miej­skie Ze­spo­ły do Spraw Orze­ka­nia o Nie­peł­no­spraw­no­ści.

Do tej pory karty były wy­da­wa­ne bez­ter­mi­no­wo, od 1 lipca – po wej­ściu w życie no­we­li­za­cji Prawa o ruchu dro­go­wym – nie dłu­żej niż na 5 lat. Stare karty miały obo­wią­zy­wać do końca li­sto­pa­da (o czym pisaliśmy TUTAJ)

Po­sło­wie z sej­mo­wej ko­mi­sji po­li­ty­ki spo­łecz­nej i ro­dzi­ny za­pro­po­no­wa­li jed­nak wy­dłu­że­nie tego ter­mi­nu do po­ło­wy przy­szłe­go roku, ar­gu­men­tu­jąc, że gdy bę­dzie duży na­pływ wnio­sków o orze­cze­nie nie­peł­no­spraw­no­ści, nie­któ­re osoby nie zdążą uzy­skać nowej karty par­kin­go­wej.

Od stycz­nia 2016 r. ma za­cząć funk­cjo­no­wać elek­tro­nicz­na cen­tral­na ewi­den­cja kart par­kin­go­wych.

Wraz ze zmia­na­mi w wy­da­wa­niu kart par­kin­go­wych w Ko­dek­sie wy­kro­czeń po­ja­wi­ło się nowe wy­kro­cze­nie: po­słu­gi­wa­nie się w spo­sób nie­upraw­nio­ny kartą par­kin­go­wą dla osób nie­peł­no­spraw­nych, za co można do­stać grzyw­nę do 2 tys. zł. Okre­ślo­na też jest mi­ni­mal­na licz­ba miejsc po­sto­jo­wych za­gwa­ran­to­wa­nych dla po­jaz­dów osób nie­peł­no­spraw­nych.

We­dług re­sor­tu in­fra­struk­tu­ry obec­nie w Pol­sce wy­da­nych jest ponad 650 tys. kart par­kin­go­wych. Wiele z nich uży­wa­nych było w spo­sób nie­upraw­nio­ny – czę­sto były pod­ra­bia­ne, ko­rzy­sta­no z kart osób, które już zmar­ły, lub wy­sta­wio­nych na człon­ków ro­dzin miesz­ka­ją­cych w innym re­jo­nie kraju.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014r. poz. 1589).