Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wszyscy byli zwycięzcami - Powiat Wodzisławski

Wszyscy byli zwycięzcami

Około 200 podopiecznych (dzieci i dorosłych) z 20 ośrodków wspierających osoby niepełnosprawne wzięło udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych. Impreza przyniosła wiele sportowych emocji i miłych wrażeń zarówno zawodnikom, jak i kibicom.

We wtorek, 12 czerwca, na obiektach Młodzieżowego Powiatowego Ośrodka Sportu przy ul. Pszowskiej odbyła się już X Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, której uroczystego otwarcia dokonał Starosta Wodzisławski, Tadeusz Skatuła. Na turniej przybyli również Poseł Na Sejm RP – Ryszard Zawadzki, Przewodniczący Rady Powiatu – Eugeniusz Wala, Prezydent Wodzisławia Śląskiego – Mieczysław Kieca, Członek Zarządu – Zbigniew Seemann, ksiądz prałat Bogusław Płonka, trener kadry narodowej w kombinacji norweskiej – Jakub Michalczuk, radni powiatowi, a także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i jednostek pomocy społecznej z terenu powiatu wodzisławskiego.

Przy akompaniamencie orkiestry dętej pod batutą Wiktora Kamczyka, uczestnicy Olimpiady przeszli na murawę stadionu, by uroczyście rozpocząć zmagania sportowe. Na maszt wciągnięto olimpijską flagę,  po czym Starosta Tadeusz Skatuła powitał zaproszonych gości, zebraną publiczność, a przede wszystkim samych zawodników. – Olimpiada Osób Niepełnosprawnych to szczególna impreza. Jej celem nadrzędnym jest promocja integracji społecznej osób niepełnosprawnych, bo jak twierdził pomysłodawca pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich, Ludwig Guttmann, to sport jest najlepszym i skutecznym środkiem przywrócenia kontaktu osób niepełnosprawnych ze światem zewnętrznym i ułatwieniem integracji ze społecznością jako pełnosprawnych obywateli – podkreślił Starosta, życząc wszystkim zawodnikom powodzenia w zmaganiach sportowych.

Po części oficjalnej rozpoczęła się sportowa rywalizacja, a na boisku zapanowała prawdziwie olimpijska atmosfera. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności zmagając się z różnymi konkurencjami sportowymi. Był bieg sprinterski na 30 m, pchnięcie kulą, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal z miejsca, slalom z piłką, strzały do bramki, rzut piłką lekarską, bieg z przeszkodami, rzuty do puszek, rzuty woreczkami do celu, rzuty do tarczy, podnoszenie ciężarka, rzuty do kosza. Emocji nie brakowało, zawodnicy podchodzili do konkurencji z wielkim zaangażowaniem, a dopingowała ich licznie zgromadzona publiczność, wśród której byli rodzice, opiekunowie oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a także ponad stu wolontariuszy – uczniów ZSP w Wodzisławiu Śl.

W przerwie zmagań sportowych można było obejrzeć wystawę fotografii przygotowaną z okazji jubileuszu dziesięciolecia Olimpiady, a także zmierzyć się w walce na miecze z rycerzami oraz postaciami fantasy z Grupy Inicjatyw Twórczych GIT. W programie Olimpiady nie zabrakło również przejazdu chopperów (motocykli) czy stoiska do profesjonalnej zabawy z balonami. Po skończonej rywalizacji każdy mógł posilić się ciepłym posiłkiem. Uwieńczeniem rywalizacji sportowej było uroczyste wręczenie pamiątkowych pucharów i medali oraz słodyczy wszystkim uczestnikom zmagań olimpijskich.

Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych organizowana jest cyklicznie od 2003 r. Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń sportowo – rekreacyjnych organizowanych przez Powiat Wodzisławski. Jej celem jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych przebiegająca w duchu zdrowej rywalizacji sportowej.

Od dziesięciu lat Olimpiada cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Corocznie bierze w niej udział  około 250 osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w rywalizacji sportowej oraz wspólne spotkania wpływają na rozwój osobowości tych osób. Otrzymują one szansę odkrywania własnych możliwości, uczestniczenia w dobrej zabawie oraz publicznego zaprezentowania się pełnosprawnym członkom naszego społeczeństwa.

Olimpiadę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. Współorganizatorami imprezy byli Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach, Caritas Archidiecezji Katowickiej Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wodzisławiu Śląskim oraz Młodzieżowy Powiatowy Ośrodek Sportu w Wodzisławiu Śl.

Więcej zdjęć w galerii na facebook-u  – TUTAJ