Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Sprawdź ofertę bezpłatnych klubów dla osób niepełnosprawnych i seniorów - Powiat Wodzisławski

Sprawdź ofertę bezpłatnych klubów dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Za nami „Dzień Otwarty” w Punkcie Dziennego Pobytu Środowiskowego w Radlinie, który powstał w ramach projektu „Środowiskowy Interfejs Pomocowy” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Przy tej okazji przypominamy z jakiej oferty osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, a także osoby niesamodzielne z powodu wieku czy stanu zdrowia mogą skorzystać.

wózek inwalidzki

W ramach projektu wdrożono trzy główne działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców: telepomoc (numer alarmowy dla uczestników), środowiskowe grupy wsparcia, a także świetlice środowiskowe (punkty dziennego pobytu) dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych, samotnych z terenu powiatu wodzisławskiego. O telepomocy pisaliśmy już kilkukrotnie. Pora, by przybliżyć, czym są świetlice środowiskowe.

Najważniejszą zasadą w ich działaniu jest to, że uczestniczące w niej osoby są współgospodarzami placówek i decydują o rodzaju swojej aktywności. Opiekunowie, uwzględniając specyfikę grupy, wprowadzają indywidualizację przeprowadzanych zajęć, dostosowują je do wieku uczestników, rodzaju niepełnosprawności oraz możliwości związanych z motoryką i poziomem samodzielności. Uczestnicy mogą korzystać z zajęć animacyjnych, edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności technik komputerowych. Punkty działają w tygodniu od 8.00 do 16.00, a uczestnictwo w nich jest całkowicie bezpłatne.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. uruchomiło trzy takie placówki:

• w Wodzisławiu Śl. (w I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich),
  • w Radlinie (w Zasadniczej Szkole Zawodowej)
  • w Rydułtowach (w siedzibie ośrodka zdrowia przy ul. Strzelców Bytomskich 11, naprzeciwko Rydułtowskiego Centrum Kultury).

Osoby zainteresowane uczestnictwem w punktach dziennego pobytu środowiskowego lub w telepomocy, a także ich rodziny proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim ul Wałowa 30 tel. 324551430 lub biurem projektu, mieszczącym się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Radlinie ul Władysława Orkana 23, pokój nr 4, tel.: 324558304 wew. 33. Więcej informacji na www.interfejspomocowy.pl lub https://www.facebook.com/srodowiskowyinterfejspom/

Projekt „ Środowiskowy Interfejs Pomocowy” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 w obszarze: rozwój usług społecznych i zdrowotnych.