Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jest zielone światło dla remontu linii kolejowej Rybnik – Chałupki - Powiat Wodzisławski

Jest zielone światło dla remontu linii kolejowej Rybnik – Chałupki

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Małgorzata Zielonka, szef RDOŚ podpisał postanowienie, iż rewitalizacja linii kolejowej z Rybnika do Chałupek nie wymaga przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Oznacza to, że nie ma już formalnie przeszkód, aby tak wyczekiwana przez mieszkańców powiatu inwestycja ruszyła.

Przypomnijmy, że po wielu latach starań ze strony władz Powiatu, m.in. Starosty Tadeusza Skatuły, a także parlamentarzystów plan remontu torowiska z Rybnika do Chałupek został uwzględniony na liście podstawowej projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Na jego realizację zabezpieczono 140,4 mln zł, czyli mniej więcej tyle, co roczny budżet Powiatu Wodzisławskiego lub miasta Wodzisław Śl. Z tej kwoty 98 mln zł mają stanowić środki z budżetu Unii Europejskiej.

Projekt rewitalizacji przewiduje zwiększenie prędkości pociągów na całej linii do 80 km/h (obecnie jeżdżą z prędkością 30 km/h). W jej ramach mają zostać wyremontowane lub wymienione tory i podtorze, sieć trakcyjna, perony, rowy i odwodnienie, sygnalizacja, obiekty inżynieryjne, sieć trakcyjna i infrastruktura zabezpieczająca na całym jej przebiegu.Dodatkowo w Wodzisławiu Śl. planowane jest zbudowanie nowego przystanku „Wodzisław Śląski – Centrum”.

Roboty budowlane mają rozpocząć się w 2014 r. W ich czasie ruch na odcinku od Wodzisławia Śl. do Rybnika będzie prowadzony po jednym torze. Zakończenie modernizacji przewidziano na I kwartał 2015 r.
Remont linii oznacza, że jest szansa, aby na trasę z Wodzisławia Śl. do Chałupek powróciły pociągi osobowe. – Nie wyobrażam sobie, aby po wyremontowaniu tej linii mogło być inaczej. Powiedziałem to marszałkowi Mirosławowi Sekule także podczas ostatniego spotkania w Mszanie – mówi Starosta Tadeusz Skatuła.