Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski JAK UZYSKAĆ PODPIS CC SEKAP LUB ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY - Powiat Wodzisławski

JAK UZYSKAĆ PODPIS CC SEKAP LUB ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY

Coraz więcej spraw urzędowych załatwisz bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że masz komputer z dostępem do Internetu.

Jeśli chcesz złożyć wniosek do Starostwa drogą elektroniczną nie musisz dysponować tylko płatnym podpisem elektronicznym. Jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego kwalifikowanego, możesz uzyskać w Starostwie Powiatowym nieodpłatnie podpis elektroniczny CC SEKAP lub założyć profil zaufany na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP.

Jak uzyskać podpis CC SEKAP?
Aby uzyskać podpis CC SEKAP należy zgłosić się osobiście do Punktu Rejestracji (Urzędu Rejestracji), mieszczącego się w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Bogumińskiej 2 i ul. Pszowskiej 92a w Punkcie Obsługi Klienta lub w dowolnie wybranym przez siebie Urzędzie Rejestracji (w ramach Centrum Certyfikacji SEKAP utworzone zostały Urzędy Rejestracji m.in. w Marklowicach, Mszanie, Pszowie, Radlinie, Wodzisławiu Śl. i innych urzędach na terenie woj. śląskiego – lista dostępna na www.cc.sekap.pl w zakładce Repozytorium).
Należy zabrać ze sobą:
• dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, na którym widnieje numer PESEL czyli: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.
• nośnik, na którym zostanie zapisany podpis CC SEKAP (pendrive).
W Punkcie Rejestracji pracownik dokona weryfikacji tożsamości i przygotuje wniosek oraz stosowną umowę o świadczenie usług certyfikacyjnych. Po jej podpisaniu zostanie wygenerowany podpis CC SEKAP i zapisany na przyniesiony nośnik. Podpis elektroniczny CC SEKAP pozwala na korzystanie z usług elektronicznych udostępnionych przez urząd na Platformie e-Usług Publicznych www.sekap.pl.

Jak uzyskać profil zaufany?
Profil zaufany, podobnie jak podpis CC SEKAP, jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego. Aby uzyskać profil zaufany należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego możemy wysłać wniosek o założenie Profilu Zaufanego ePUAP. Następnym krokiem jest potwierdzenie Profilu w jednym z urzędów wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które uzyskały na to zgodę ministra (czyli trzeba będzie jedyny raz udać się do odpowiedniego punktu) – ich lista dostępna jest na ePUAP. W wybranym urzędzie dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status Profilu Zaufanego.

W przypadku gdy posiadasz już swój zaufany profil na ePUAP możesz powiązać go ze skrzynką kontaktową na platformie e-Usług Publicznych SEKAP oraz prowadzić korespondencję elektroniczną z urzędem bez konieczności uzyskiwania dodatkowego podpisu elektronicznego.