Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Inwestujemy w młodzież - Powiat Wodzisławski

Inwestujemy w młodzież

Dzięki unijnemu projektowi „Młode kadry naszą przyszłością” trzystu uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego poszerza swoje kwalifikacje zawodowe i kompetencje na rynku pracy.

Celem inicjatywy jest poprawienie jakości edukacji w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe we współpracy w otoczeniem, a w szczególności z pracodawcami, poprzez udział młodzieży w zajęciach z doradztwa edukacyjno – zawodowego, kursach zawodowych oraz praktykach i stażach u lokalnych pracodawców. W projekcie bierze udział łącznie 300 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radlinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach.

W tym roku szkolnym 58 uczniów już ukończyło zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ponadto zakończył się pierwszy etap realizacji kursów kwalifikacyjnych, m.in. kurs kelnerski I stopnia, kurs doradca dietetyczny, kurs obsługi koparki jednonaczyniowej o masie do 25 ton klasa III, kurs na uprawnienia elektryczne – eksploatacja urządzeń oraz instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1kV – zakres podstawowy, kurs fotografii nocnej i ślubnej, kurs przedłużania i zagęszczania włosów oraz kurs spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych MAG. W sumie w tym roku aż 95 młodych ludzi zakończyło udział w kursach uzyskując kwalifikacje zawodowe.

Dalsza grupa 70 uczniów aktualnie uczestniczy w stupięćdziesięciogodzinnych stażach i praktykach zawodowych u lokalnych pracodawców, m.in. w biurach rachunkowych, firmach budowlanych, biurach architektonicznych, laboratoriach, warsztatach samochodowych, zakładach fryzjerskich, zakładach grafiki komputerowej, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, firmie plastyki użytkowej, banku, firmach instalacji sanitarnych, kancelariach podatkowych, firmach informatycznych i produkcyjnych oraz na kopalni. Nie robią tego za darmo. Ze starostwa otrzymują specjalne stypendium finansowe.

Dzięki udziałowi w oferowanych formach wsparcia młodzież ma możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych oraz poszerzenia wiedzy o możliwościach poruszania się po rynku pracy. Ponadto biorąc udział w stażach i praktykach, zdobywa doświadczenie w naturalnych dla danego stanowiska pracy warunkach.