Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski III MISTRZOSTWA ŚWIATA W HOKEJU STOŁOWYM W WODZISŁAWIU ŚL. ZAKOŃCZONE - Powiat Wodzisławski

III MISTRZOSTWA ŚWIATA W HOKEJU STOŁOWYM W WODZISŁAWIU ŚL. ZAKOŃCZONE

W ostatni weekend maja, w hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śl., odbyły się III Mistrzostwa Świata w Hokeju Stołowym. Jest to mało znana, choć bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Mistrzostwa współfinansowane były ze środków Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., a honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Wodzisławski, Tadeusz Skatuła.

W dniach 25 – 27 maja, hotel Amadeus gościł około 80 zawodników z 10 państw. Przyjechali  Słowacy, Rosjanie, Szwedzi, Ukraińcy, Bułgarzy, Czesi, Niemcy, a także reprezentanci Namibii  oraz Holandii. Nasz kraj reprezentowało kilka klubów:  UKS Sparta Czyżowice, Klub Hokeja Stołowego „Moby Dick” z Wodzisławia Śl., Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, Klub Sportowy Impact Kraków, Gminny Klub Sportowy w Kluczborku oraz drużyna z Rybnika.

Zaproszonych gości powitał Tomasz Szwed, prezes Fundacji Proaktywni z Raciborza. Podczas uroczystego otwarcia Mistrzostw obecni byli przedstawiciele władz Powiatu Wodzisławskiego –  Wicestarosta, Dariusz Prus oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Roman Juzek.  Nie zabrakło organizatorów:  dra Sławomira Owczarczuka, prezesa  Regionalnego Stowarzyszenia  Kulturalnego oraz  Kamila Płukisa – wiceprezesa stowarzyszenia, a także prezesa  Klubu Hokeja Stołowego – Dariusza Targosza.  Obecni  byli również  partnerzy  i sponsorzy  imprezy.

Zawodnicy rozgrywali mecze w trzech dyscyplinach: hokej stołowy, air hokej oraz rod hokej. Rozgrywki  indywidualne  zawodników, którzy już od czwartku zjeżdżali się do Wodzisławia Śl., odbyły się w piątek i sobotę. W konkurencji hokej stołowy najlepsi  – zarówno w kategorii mężczyzn, kobiet, jak i juniorów–  byli zawodnicy z Czech. Polskiej reprezentacji udało się wywalczyć  III  miejsce w kategorii junior, które zdobył Szymon Nielaba z UKS Sparta Czyżowice. Tuż za nim uplasował się zawodnik z wodzisławskiego klubu Moby Dick, Przemysław Reclik. Wśród kobiet, reprezentantek polskiej kadry,  najlepszą okazała się Martyna Mazurczyk (Moby Dick), która zajęła IV miejsce. Najlepszym  polskim  zawodnikiem w tej konkurencji – w kategorii senior –  okazał się  Andrzej Mazurczyk z rodzimego klubu,  który zajął IX miejsce.

Dopiero trzeciego dnia Mistrzostw, w niedzielę, polskiej reprezentacji udało się wywalczyć dwa  brązowe medale. W hokeju stołowym, ulegli jedynie mistrzom z Czech oraz Szwecji. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Przemek Reclik, Łukasz Bieniek (Moby Dick), Jakub Kaziur z Rybnika, Marek Kurasz, Piotr Kuboń z UKS Sparta. Natomiast w air hokeju  brąz wywalczył skład: Michał Kowalczyk – Rybnik,  Piotr Kuboń, Artur Gać – UKS Sparta Czyżowice oraz Rafał Muskała i Darek Targosz z HKS Moby Dick. W turnieju rod hokeja, po rewanżu ze Słowacją, nasza reprezentacja zdobyła IV miejsce.

W niedzielne przedpołudnie odbył się również Turniej dla Początkujących, w którym udział wzięli amatorzy z powiatu wodzisławskiego, głównie dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Większość nagród zdobyły dziewczynki, które stanowiły w tym roku liczną grupę.
Uroczystego wręczenia pamiątkowych pucharów dokonał prezes Klubu Hokeja Stołowego, Dariusz Targosz, który jednocześnie podziękował wszystkim, za pomoc w organizacji imprezy.

Na przestrzeni czterech ostatnich lat, Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne oraz Klub Hokeja Stołowego Moby Dick, podjęły się organizacji dwóch imprez mistrzostw. –  W tym czasie zdobyliśmy wśród władz Światowej Organizacji Hokeja Stołowego (World Table Hockey Assocciation z siedzibą w Pradze) – na czele z Prezydentem Jakubem Hasilem – ogromne zaufanie. (…) Naszym celem jest wprowadzenie dyscypliny hokej stołowy do Igrzysk Gier nie Olimpijskich. Warunek jest jeden – hokej stołowy musi być coraz bardziej popularny w Polsce, wówczas dyscyplina ta może pojawić się na tak wielkiej i wspaniałej imprezie. Cel jest odległy, ale moim zdaniem bardzo realny. Światowa Federacja Hokeja Stołowego również przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny w Polsce i w Europie – mówi Dariusz Targosz, prezes Klubu Hokeja Stołowego.