Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż części nieruchomości położonej w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Olszyny - Powiat Wodzisławski

STAROSTA WODZISŁAWSKI wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż części nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej GL1W/00014715/7 prowadzonej przez V Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, na rzecz Skarbu Państwa, położonej w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Olszyny, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 526/32 o pow. 0,0341 ha, karta mapy 3, obręb Kokoszyce, Dział III i IV księgi wieczystej GL1W/00014715/7 są wolne od wpisów.

Działka zabudowana jest częścią parterowego budynku o pow. zabudowy 14,72 m2, fragmentem ogrodzenia murowanego z cegły o długości 21,40m oraz bramą wjazdową. Działka graniczy z drogą publiczną ul. Olszyny, stanowiąc wjazd na teren kompleksu pałacowo-parkowego.
Przedmiotowa działka nie jest objęta obowiązującym planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego miasta Wodzisławia Śląskiego. Natomiast zgodnie ze zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzoną uchwałą Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego nr XXIV/232/12 z dnia 26 września 2012 r. objęta jest obszarem zabudowy mieszkaniowej o symbolu OZ, gdzie istnieje możliwość uzupełnienia, rozbudowy i modernizacji istniejących obiektów mieszkaniowych, usługowych i produkcyjnych z zachowaniem przepisów prawa budowlanego, ochrony środowiska i sanitarnych.

Zagospodarowanie działki winno uwzględniać zapisy studium oraz sposób zagospodarowania gruntów przyległych. Na zbycie ww. działki uzyskano zgodę Wojewody Śląskiego zawartą w Zarządzeniu nr 260/2016 z dnia 27 lipca 2016 r. Przetarg odbędzie się w dniu 6 października 2016 roku o godz. 10:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławia Śl. przy ul. Bogumińskiej 2, II piętro pokój nr 214.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 15 160, 00 zł (słownie: piętnaście tysięcy sto sześćdziesiąt złotych 00/100.) Postąpienie nie może być niższe niż 151, 60 zł (słownie: sto pięćdziesiąt jeden złotych 60/100). Wadium w wysokości 1 516, 00 zł ( słownie: jeden tysiąc pięćset szesnaście złotych złotych 00/100) winno być wniesione w pieniądzu PLN do dnia 3 października 2016 roku na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim: Getin Noble Bank Nr 60 1560 1094 0000 9250 0000 1368 z zaznaczeniem tytułu wpłaty i podaniem numeru działki. Za dzień wpłaty uznaje się dzień wpływu należności na ww. rachunek bankowy.

W przypadku zamiaru nabycia nieruchomości w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej wadium winno być wniesione przez obojga małżonków.

Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest dokonanie wpłaty wadium w wyżej określonej wysokości i osobiste stawiennictwo w czasie i miejscu przetargu oraz przedłożenie Komisji przetargowej w dniu przetargu :
a) dowodu wpłaty wadium lub dowodu stanowiącego podstawę do zwolnienia z tego obowiązku, w przypadku osób wymienionych w §5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzenia przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1490);
b) dowodu tożsamości, a w przypadku podmiotów gospodarczych aktualnego wypisu z właściwego dla danego podmiotu rejestru, zgody organów statutowych do działania w ich imieniu lub notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa dla osób reprezentujących podmiot. Dokumenty złożone w formie kserokopii powinny być opatrzone klauzulą „za zgodność z oryginałem”, poświadczone aktualną datą i podpisem osoby uprawnionej,
c) oświadczenia współmałżonka zawierającego zgodę do odpłatnego nabycia w jego imieniu ww. nieruchomości, z notarialnym poświadczeniem podpisu, w przypadku zamiaru nabycia i niemożliwości uczestnictwa w przetargu jednego ze współmałżonków,
d) pisemnego oświadczenia o zapoznaniu się z warunkami przetargu oraz przyjęciu ich bez zastrzeżeń,
e) zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie nieruchomości w przypadku, gdy oferent jest cudzoziemcem.
Wpłacone wadium przez uczestników przetargu podlega :
– zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości, dla wygrywającego przetarg, w dniu zawarcia umowy kupna- sprzedaży w formie aktu notarialnego ,
– zwrotowi pozostałym uczestnikom, którzy przetargu nie wygrają, na podany rachunek, nie później niż przed upływem trzech dni od dnia zamknięcia przetargu,
– przepadkowi, jeżeli uczestnik wygrywający przetarg uchyli się od zawarcia umowy sprzedaży w terminie i miejscu wyznaczonym przez organizatora przetargu. Powiadomienie osoby ustalonej jako nabywca nieruchomości o terminie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży nastąpi najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia niniejszego przetargu.

Nabywca nieruchomości ustalony w przetargu zobowiązany jest do:
– wpłacenia ceny nabycia nieruchomości osiągniętej w przetargu pomniejszonej o uiszczone wadium, nie później niż na dzień przed dniem zawarcia umowy kupna-sprzedaży,
– pokrycia wszelkich opłat notarialnych i sądowych związanych z nabyciem nieruchomości.

Miejsce wywieszenia i publikacji ogłoszenia: strona internetowa Starostwa www.powiatwodzislawski.pl (ogłoszenia) i www.bip.powiatwodzislawski.pl (w zakładce: komunikaty, ogłoszenia, obwieszczenia) oraz tablica ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Bogumińskiej 2 i Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.

Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z informacjami o przedmiocie sprzedaży od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00-14.00 osobiście w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim ul. Bogumińska 2 lub telefonicznie pod nr (32) 4539740 .

Zastrzega się prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.