Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski I Jesienne Targi Pracy w Wodzisławiu Śląskim za nami - Powiat Wodzisławski

I Jesienne Targi Pracy w Wodzisławiu Śląskim za nami

Sporym zainteresowaniem cieszyły się Jesienne Targi Pracy w Wodzisławiu Śląskim zorganizowane przez Śląską Wojewódzką Komendę OHP w Katowicach i jej jednostki organizacyjne w powiecie wodzisławskim we współpracy z Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców.

Od godziny 10.00 do dyspozycji odwiedzających były przygotowane stoiska pracodawców prowadzących rekrutacje na wybrane stanowiska, placówek zajmujących się realizacją kursów i szkoleń, a także urzędów pracy oraz instytucji realizujących wsparcie z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Targi otworzyła Halina Koprowska – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach wspólnie ze starostą wodzisławskim Tadeuszem Skatułą. Pani dyrektor podkreśliła, że pośród wielu samorządowców różnych szczebli, jakich dotąd poznała, jeszcze nigdy nie spotkała się z taką przychylnością, życzliwością i chęcią współpracy jak ze strony  starosty Tadeusza Skatuły.

Starosta z kolei podziękował Ochotniczym Hufcom Pracy, że to właśnie w powiecie wodzisławskim postanowiły tak mocno zaangażować się na rzecz walki z bezrobociem wśród osób młodych. Przypomniał, że dzięki dobrej współpracy – również z Cechem oraz władzami Radlina i Pszowa – w powiecie wodzisławskim powstało Młodzieżowe Centrum Kariery, dwa Punkty Pośrednictwa Pracy oraz Ośrodek Szkolenia Zawodowego. Dodatkowo, w ramach unijnego projektu starostwa „Ocean wiedzy i umiejętności” w I LO w Wodzisławiu Śląskim uruchomiony został Szkolny Ośrodek Karier oferujący młodzieży wsparcie w zakresie wyboru ścieżki rozwoju zawodowego.

Otwierając targi, starosta powiedział, że walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych, to najpoważniejsze wyzwanie dla całej współczesnej Europy, w której co czwarty człowiek poniżej 25 roku życia jest bez pracy. – To nie jest pora na mówienie, ale na konkretne działania. Bezrobocie osób młodych powoduje bardzo wiele niekorzystnych zjawisk. Młody człowiek bez pracy nie założy rodziny, jest sfrustrowany tym, co się dzieje dookoła i wyjeżdża, a wraz z nim – nasz kraj opuszcza ogromny kapitał ludzki – podkreślał Tadeusz Skatuła, przypominając, że w ciągu ostatnich lat na walkę z bezrobociem PUP w Wodzisławiu Śl. pozyskał 41 mln zł, dzięki czemu pracę podjęło 3398 osób, w tym 606 rozpoczęło działalność gospodarczą.

Dziękując z kolei Ochotniczym Hufcom Pracy za zorganizowanie targów, starosta życzył, aby na stałe wpisały się one do kalendarza ważnych wydarzeń w powiecie. – Jeszcze jednak bardziej chciałbym – i tego z całego serca życzę wszystkim przybyłym – aby spełniły one ich oczekiwania i aby po prostu każdy mieszkaniec naszego powiatu poszukujący pracy mógł ją znaleźć – dodał Tadeusz Skatuła.