Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Grażyna Zarzecka w Galerii ArtNova2 - Powiat Wodzisławski

Grażyna Zarzecka w Galerii ArtNova2

Grażyna Zarzecka - wodzisławianka, malarka, przedstawicielka nurtu koloryzmu zaprasza na swoją wystawę do Galerii ArtNova2 w Katowicach.

Wernisaż odbędzie się 3 marca 2017 r. o godzinie 16.00 w Galerii ArtNova2 w Katowicach, ul. Dworcowa 13. Wystawę będzie można oglądać do 17 marca.

Grażyna Zarzecka urodziła się 17 września 1954 roku w Wodzisławiu Śląskim. W 1981 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Malarka, kolorystka, pedagog, promotorka kultury. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, od 2003 r przewodnicząca Oddziału Rybnicko – Raciborskiego ZPAP.

Pracę dyplomową przygotowywała w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki oraz również dwukrotnie Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury. W swoim dorobku ma ok. 70 wystaw indywidualnych m.in.: Pałac Sztuki – Kraków (2001 i 2013), Galeria Szalom – Kraków, Galeria Polskiego Radia Katowice ”Na Żywo ”, Galeria ”Mlejn” – Ostrawa. Kilkadziesiąt wystaw zbiorowych m. in.: Ostrawa, Bonn, Kolonia, Bruksela. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych w kraju i zagranicą. O sztuce Zarzeckiej z uznaniem wypowiadali się m. in. redaktor Radia Katowice Maciej Szczawiński i Dr Dorota Grubba-Thiede z Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Potwierdzeniem wysokiej wartości sztuki uprawianej przez Grażynę Zarzecką są liczne zaproszenia na międzynarodowe plenery malarskie i udział w prestiżowych wystawach zbiorowych – ostatnio „Sztuka Kobiet – Artystki na Śląsku” w Muzeum Śląskim.

Grażyna Zarzecka od lat zajmuje się pracą pedagogiczną oraz promocją kultury na śląsku.  Pracowała w instytucjach kultury w Wodzisławiu i Rybniku. W latach 1998 – 2008 prowadziła w Fundacji Elektrowni Rybnik grupę plastyczną „Magia Koloru”. W każdym miejscu, z którym była związana, organizowała wystawy renomowanych polskich artystów oraz plenery malarskie dla profesjonalistów i młodzieży.