Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Fryzjerzy, hotelarze i kucharze zdobywają doświadczenie za granicą - Powiat Wodzisławski

Fryzjerzy, hotelarze i kucharze zdobywają doświadczenie za granicą

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych, dzięki realizacji projektów unijnych, od kilku lat ma szansę uczestniczyć w stażach zagranicznych, poszerzając swoje kompetencje zawodowe i językowe. W ostatnim czasie na zagraniczne praktyki zawodowe wyjechali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.

W kwietniu siedemnaścioro uczniów z Pszowa odbyło praktyki w salonach fryzjerskich w irlandzkiej miejscowości Londonderry. Młodzież wzięła udział także w tygodniowym kursie języka angielskiego oraz wycieczce krajoznawczej do Giant’s Causeway. – Udział w projekcie umożliwił uczniom przekroczenie granic nie tylko geograficznych, ale przede wszystkim zawodowych. Dzięki temu wyjazdowi młodzi fryzjerzy zdobyli wiedzę i umiejętności, które będą wskazówką na przyszłość i dają możliwość większej mobilności na rynku pracy. Wszyscy uczestnicy wrócili z wyjazdu zadowoleni, tym bardziej, że ich irlandzcy pracodawcy bardzo wysoko ocenili przygotowanie i pracę pszowskich uczniów – wyjaśnia Anna Borsukiewicz, koordynator projektu. W ramach projektu zaplanowano jeszcze podsumowanie zagranicznych praktyk, podczas którego uczestnicy podzielą się swoimi wrażeniami i zdobytym doświadczeniem oraz otrzymają certyfikaty Europass, stanowiące główny dokumenty podsumowujący wszystkie działania w ramach tego projektu.

Również w kwietniu na staż zagraniczny wyjechała młodzież wodzisławskiego „Ekonomika”. Uczniowie klas hotelarskich, turystycznych i gastronomicznych pod opieką nauczycieli odbywają właśnie praktyki we włoskim Rimini – nadmorskim kurorcie, znanym w Europie jako znakomita baza turystyczna i hotelowa. Młodzież kształci się pod czujnym okiem tamtejszych fachowców, którzy nie tylko kontrolują ich pracę, ale także udzielają wielu cennych wskazówek i służą pomocą. W wolnym czasie uczestnicy mają możliwość zwiedzania zabytków i atrakcji turystycznych kraju. Do tej pory odwiedzili m.in. Wenecję, Bolonię, San Marino i Rimini. Staż jest w 100% finansowany w ramach projektu „Europejski staż – szansą na aktywną przyszłość” – program Erasmus+. W ramach tego samego projektu już w sierpniu kolejna grupa uczniów „Ekonomika” wyjedzie na praktyki do Portsmouth w Wielkiej Brytanii, a w marcu 2017 r. do Frankfurtu w Niemczech.