Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Francuski brunch w II LO w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Francuski brunch w II LO w Wodzisławiu Śl.

W powiecie wodzisławskim z tygodniową wizytą przebywa dwudziestoosobowa grupa francuskiej młodzieży z liceum w Saint-Grégoire. Młodzi Francuzi wspólnie z polskimi licealistami będą podróżować śladami patrona ich szkoły – św. Jana Pawła II. Gości podczas drugiego śniadania zorganizowanego w wodzisławskim II LO, które od 2009 r. współpracuje z bretońskim liceum, przywitał starosta Tadeusz Skatuła.

W trakcie spotkania starosta zwrócił uwagę, że młodzież ma wspaniałą możliwość korzystania ze swobody przemieszczania się po Europie bez granic i odbywania żywych lekcji historii w terenie. – Kiedy ja chodziłem do szkoły średniej o patronie mojej szkoły mogłem się uczyć tylko suchych faktów zawartych w książkach, a o zagranicznym wyjeździe można było tylko marzyć – wspominał Tadeusz Skatuła. – Dziś, dzięki otwartej wspólnej Europie wy, młodzi ludzie, macie swobodę przemieszczania się, poznawania innych kultur i ludzi, nawiązywania przyjaźni i czerpania pełnymi garściami z wielokulturowości i bogatej spuścizny naszego kontynentu. W tej części Europy nie zawsze tak jednak było. Dlatego cieszę się, że tak nasi polscy uczniowie, jak i francuscy przyjaciele są jednym z pierwszych pokoleń, które na równi otrzymało tę wspaniałą szansę. To świetny dowód, że od 25 lat cieszymy się prawdziwą wolnością.

Podczas śniadania omówiono m.in. program pobytu Francuzów w Polsce, m.in. zwiedzanie Krakowa i spotkanie z kard. Dziwiszem oraz wizytę w Wadowicach i obozie Auschwitz-Birkenau.