Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Europejski Dzień Języków i podsumowanie projektu „Enter Your Future” - Powiat Wodzisławski

Europejski Dzień Języków i podsumowanie projektu „Enter Your Future”

W Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków, które zostały połączone z innym ważnym wydarzeniem – podsumowaniem projektu „Enter Your Future”.

Realizacja projektu o międzynarodowym zasięgu była związana z tygodniowym pobytem w ZST dwóch studentek z zagranicy –  Joanne Chow (Chiny) i Mancho Khatiashvili (Gruzja).

Pojawiły się one w murach „Budowlanki” w poniedziałkowy ranek i, jak nakazuje polska tradycja, zostały przyjęte przez dyrekcję, koordynatorów projektu oraz reprezentację Samorządu Uczniowskiego chlebem i solą. W ciągu pięciu kolejnych dni dziewczeta miały okazję spotkać się z większością uczniów ZST, ponieważ poprowadziły szereg zajęć warsztatowych, w trakcie których zaprezentowały najważniejsze i najciekawsze informacje związane z kulturą i historią ich krajów.

W piątek, 20 września, odbyło się podsumowanie projektu, które było jednym z elementów obchodów Europejskiego Dnia Języków. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczniów „Budowlanki” znalazł się między innymi quiz przeznaczony dla grup reprezentujących klasy pierwsze. Zabawa edukacyjna miała na celu przede wszystkim poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat kultur i historii różnych państw całego świata. Przed zebranymi na sali konferencyjnej raz jeszcze zaprezentowały się również goszczące w ZST studentki. Dziewczyny, wykorzystując ciekawą, multimedialną formę, rozwinęły informacje na temat ich rodzimych państw.
Na zakończenie młodzież „Budowlanki” mogła przekonać się, jak skomplikowanym językiem jest język chiński – nauczyciel ZST,  anglista o poliglotycznym zacięciu, przygotował dla uczestników obchodów zabawę, podczas której uczniowie mieli okazję sprawdzić w jaki sposób tworzy się skomplikowane znaki językowe, typowe dla języka chińskiego oraz poćwiczyć ich wymowę.

Studentki z Gruzji oraz Chin mogły przebywały w szkole dzięki gościnności rodziców dwóch uczennic drugiej klasy profilu budowlanego. Rodzice nie tylko przyjęli w swoich domach i ugościli obie dziewczyny, ale i zapewnili im wraz z koordynatorami projektu cały szereg atrakcji. Joanne i  Mancho zwiedziły zabytki Wrocławia, podziemia zabytkowej kopalni w Wieliczce oraz górzyste okolice Ustronia.