Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Europejska eko-wizyta w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Europejska eko-wizyta w Wodzisławiu Śl.

Młodzież i nauczyciele z sześciu europejskich krajów: Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Włoch, Francji i Turcji przebywają z wizytą w powiecie wodzisławskim w ramach projektu „Greener World” realizowanego dzięki programowi Comenius.

Goście przejechali do Wodzisławia Śl. na zaproszenie II LO i Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl. W poprzednim roku szkolnym to polscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w wizytach roboczych zorganizowanych w Turcji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Szkoła od września 2013 roku we współpracy z europejskimi partnerami realizuje projekt „Greener World”. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół partnerskich. – Jestem dumna, że już po raz drugi nasza szkoła realizuje projekt w ramach programu Comenius. Tym razem mówimy wyłącznie o zielonej ziemi, czyli o ekologii, której zadaniem jest zachowanie naszej planety dla przyszłych pokoleń przynajmniej w takim stanie, w jakim jest dzisiaj. Jak widać po ilości partnerów jest to problem uniwersalny i wzbudza zainteresowanie wśród młodzieży całego kontynentu – podkreśla Anna Białek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., w ramach którego funkcjonuje II LO i Liceum Plastyczne.

W środę z młodzieżą i jej opiekunami spotkał się starosta Tadeusz Skatuła, który podkreślał jak wielką rolę odgrywa potrzeba ochrony środowiska.

W trakcie pobytu w Polsce goście wzięli udział w warsztatach rękodzieł wykonywanych z surowców wtórnych oraz będą uczestniczyć w zajęciach w Centrum Ekologicznym Barycz w Krakowie. Poza działaniami projektowymi goście zwiedzą też m.in. Kraków, Wieliczkę oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.