POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Dziś Barbórka

4 grudnia obchodzimy Barbórkę - święto branży górniczej.

Barbórka to święto wszystkich górników – tych, którzy wydobywają węgiel kamienny, ale również tych, którzy eksploatują także inne bogactwa naturalne jak ropa naftowa, gaz, sól, miedź czy siarka. To jednak w naszym regionie, na Górnym Śląsku, zrodziła się tradycja szczególnie uroczystego celebrowania imienin św. Barbary.

Nic dziwnego. To bowiem na Śląsku kopalniane szyby od ponad dwóch stuleci dominują w krajobrazie. To tutaj kopalnie są głównym źródłem utrzymania dla wielu tysięcy mieszkańców, stając się jednym z fundamentów tradycji i kultury nie tylko regionu. To mieszkańcy naszej ziemi mają w końcu szczególny szacunek dla sił natury oraz niebezpiecznej i pełnej ryzyka pracy górnika.

Z tego powodu ta wiara w opiekę świętej Barbary, objawiająca się w jej szczególnym kulcie, pomagała osobom pracującym pod ziemią i ich rodzinom ufać, że szychta będzie bezpieczna i zakończona szczęśliwym powrotem na powierzchnię, do domu. Dlatego też górnicy od zawsze dziękowali swojej opiekunce, św. Barbarze, za przepracowane lata i prosili o szczęśliwą przyszłość, uczestnicząc w mszy świętej.

Z okazji Barbórki władze Powiatu Wodzisławskiego składają wszystkim górnikom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, a także stale towarzyszącego poczucia bezpieczeństwa – tak zawodowego, jak i socjalnego. Niech Wasza praca – w jak największym możliwym stopniu pozbawiona niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń – daje Wam dużo satysfakcji i korzyści.

Szczęść Boże!