Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dwa i pół miliona na remont bloku operacyjnego - Powiat Wodzisławski

Dwa i pół miliona na remont bloku operacyjnego

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozytywnie rozpatrzył prośbę dyrektora powiatowych szpitali i wystąpi do Rady Powiatu z wnioskiem o przyznanie Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej dotacji w wysokości 2,5 mln zł na remont bloku operacyjnego w budynku głównym szpitala w Wodzisławiu Śl.

Szpital w Wodzisławiu Śl.

Dyrektor PP ZOZ, Bożena Capek, zwróciła się do władz powiatu o wsparcie finansowe z przeznaczeniem m.in. na przebudowę bloku operacyjnego w budynku głównym szpitala w Wodzisławiu Śl. Swoją prośbę uzasadniała niezmiennie trudną sytuacją ekonomiczną zakładu, mimo podejmowania różnych działań zmierzających do zbilansowania wyniku finansowego. Zwróciła uwagę, że działalność PP ZOZ finansowana jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który w ogóle nie analizuje kosztów ponoszonych przez zakłady opieki zdrowotnej, ale sam ustala ceny oraz ilość świadczeń do wykonania. To powoduje, że świadczenia medyczne od lat są niedofinansowane, ponieważ wartość punktu rozliczeniowego wynosząca 52 zł od 2011 r., czyli już od pięciu lat, nie ulega zmianie. Równocześnie jednak znacząco zwiększają się wymagania w zakresie sprzętu medycznego stosowanego w szpitalach, jak również standardu pomieszczeń.

Zarząd Powiatu, analizując wniosek Zakładu, uznał, że w kontekście wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2012 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotów leczniczych, a także programu dostosowawczego PPZOZ, jest uzasadniony. W związku jednak z tym, że ewentualne wsparcie dla szpitali w obecnej sytuacji finansowej powiatu pochodzić może tylko z tzw. wolnych środków z rozliczenia 2015 r., niezbędna jest zgoda Rady Powiatu. – Zarząd zwróci się do Rady, aby dzieląc tzw. wolne środki, kwotę 2,5 mln zł wygospodarowała dla PP ZOZ. Jeżeli nie znajdziemy pieniędzy na wsparcie szpitali w tym, aby dostosować je do nowych wymogów, to po 2017 r. istnieje realna groźba, że mogą nie otrzymać one kontraktu – tłumaczy starosta Tadeusz Skatuła.

Modernizacja bloku operacyjnego to jedna z najdroższych inwestycji związanych z dostosowaniem szpitali do nowych wymogów. Szacowany koszt przebudowy bloku operacyjnego oraz traktu porodowego to ok. 4 mln zł.