Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Duża szansa na rewitalizację kolei w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Duża szansa na rewitalizację kolei w powiecie wodzisławskim

We wtorek, 28 sierpnia, odbyło się spotkanie Starosty Tadeusza Skatuły i Wicestarosty Dariusza Prusa oraz przedstawicieli władz Wodzisławia Śl. z kierownictwem PKP PLK S.A. Dotyczyło ono planów PKP w zakresie rewitalizacji linii kolejowych od Rybnika do Wodzisławia Śl. i dalej do Chałupek, o co od wielu lat, a szczególnie intensywnie w ostatnich miesiącach, walczyli włodarze powiatu oraz gmin.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest również zbudowanie w centrum Wodzisławia Śl. (w rejonie przejazdu kolejowego na wysokości byłego dworca PKS) nowego przystanku „Wodzisław Śl. – Centrum”. Z tego powodu w jego projektowanej lokalizacji odbyła się wizja, mająca wskazać na jak najbardziej dogodne umiejscowienie peronu i całej infrastruktury zabezpieczającej.

Jak poinformował Andrzej Janasz, dyrektor projektu w Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A., projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 158 Rybnik Towarowy – Chałupki oraz odcinka od stacji Rybnik do stacji Rybnik Towarowy znajduje się obecnie na liście rezerwowej projektów do realizacji. Wstępnie zabezpieczono na jego wykonanie ok. 140 mln zł.

Niestety inwestycja może zostać zagrożona przez plany Kolei Śląskich, które z końcem roku mają przejąć wszystkie kolejowe przewozy regionalne w  województwie. Okazuje się bowiem, że przewoźnik należący do władz województwa śląskiego w nowym rozkładzie jazdy nie przewiduje żadnego pociągu na trasie Wodzisław Śl. – Chałupki. Przy braku kursów pociągów nie ma praktycznie żadnych szans na remont tego odcinka. Starosta Skatuła w tej sprawie kontaktował się już z Marszałkiem – Adamem Matusiewiczem. Problem przedstawi także na jutrzejszym posiedzeniu Zarządu Związku Subregionu Zachodniego.

Projekt rewitalizacji przewiduje zwiększenie prędkości pociągów na całej linii do 80 km/h (obecnie jeżdżą z prędkością 30 km/h). W jego ramach mają zostać wyremontowane lub wymienione tory, krawędzie peronów, oświetlenie i  infrastruktura zabezpieczająca na całym jej przebiegu oraz planowana jest budowa przystanku „Wodzisław Śl. – Centrum”.

Ostateczna decyzja czy przedsięwzięcie będzie realizowane zapadnie pod koniec roku na szczeblu władz centralnych PKP – PLK S.A. i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Cała inwestycja ma zostać wykonana od lutego do grudnia 2014 r. Wtedy też linia z Wodzisławia Śl. do Chałupek na czas remontu zostałaby zamknięta, a przewoźnik wprowadziłby komunikację zastępczą.