POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Długodystansowa miłość do kolarstwa

Powiat Wodzisławski jest rowerową stolicą regionu. Niedawno amatorzy kolarstwa mieli okazję wziąć udział w XIX Powiatowym Rajdzie Rowerowym. Dziś natomiast przedstawiamy sylwetkę kolarza, który reprezentuje Powiat w nieco innej kategorii kolarskiej – ekstremalnej.

Paweł Pieczka z Godowa, bo to o nim dziś mowa, jest studentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie zgłębia wiedzę na temat projektowania dróg. Wybrany kierunek studiów niejako współgra z jego niezwykłym hobby, którym jest ultrakolarstwo.

Ultrakolarstwo to sport ekstremalny, który wymaga nie tylko dużej wytrzymałości fizycznej, ale także psychicznej, ponieważ trasy pokonywane przez kolarzy trenujących tą dyscyplinę liczą tysiące kilometrów i raczej nie przypominają rekreacyjnych rajdów rowerowych. O sportowcach takich, jak Paweł możemy powiedzieć, że są maratończykami wśród kolarzy.

Sportowiec z Godowa mimo młodego wieku ma na liczniku tysiące przejechanych kilometrów: w 2014 r. przejechał 4456,4 km, w 2015 r. – 2949,5 km, w 2016 r. – 5948,1 km. W tym roku natomiast w ciągu pierwszych pięciu miesięcy przemierzył 14 509,9 km! Na swoim koncie ma udział w wielu maratonach rowerowych organizowanych w naszym kraju, w których zajmował czołowe lokaty. Kolejne kilometry nabijał w takich maratonach jak: Piękny Wschód, Śląski Maraton Rowerowy, Góry MRDP, Maraton Podróżnika, Tour de Pomorze. Będąc współorganizatorem maratonu Tour de Silesia, w którym zawodnicy startowali ze Świerklan, propaguje ultrakolarstwo także w naszym regionie.

Indywidualnie przemierza zagraniczne trasy: w 2015 roku zwiedził Skandynawię pokonując na rowerze 7600 km w 45 dni, natomiast w zeszłym roku przemierzył Bałkany. W czerwcu 2017 r., w ramach powrotu do domu z wymiany studenckiej, w przeciągu 20 dni przejechał liczącą ponad 4000 km trasę Covilha, Portugalia – Godów, Polska. Samotne wyprawy są dla Pawła nie tylko przyjemnością, ale także przygotowują go do kolejnych ekstremalnych zawodów.

Jednym z najnowszych osiągnięć Pawła Pieczki jest zajęcie drugiego miejsca w Maratonie Rowerowym Dookoła Polski. W ciągu 10 dni zawodnicy mieli do przejechania 3130 km. Był to maraton kategorii Total Extreme, którego uczestnicy spędzają na rowerze prawie 24 godziny na dobę, ciągle pedałując i pozwalając sobie jedynie na krótkie drzemki, np. na przystankach lub w polu.  Uczestnik takiego maratonu nie może mieć przygotowanych punktów logistycznych z jedzeniem, ekwipunkiem lub częściami zapasowymi, może skorzystać jedynie z napotkanych po drodze sklepów, hoteli i innych obiektów noclegowo – gastronomicznych. Zawodnik musi pokonać cały dystans maratonu o własnych siłach, wyłącznie na własnym rowerze, dokonując ewentualnych napraw we własnym zakresie. Długość trasy i charakter maratonu obrazuje z czym nasz ultrakolarz musi się mierzyć poświęcając się takiemu hobby.

Mieszkaniec Godowa już planuje dalsze trasy i trenuje, aby móc brać udział w maratonach na coraz wyższym szczeblu. Każdego, kto chciałby wspomóc Pawła Pieczkę odsyłamy do jego bloga: www.cfcfan.bikestats.pl. Można tam śledzić jego kolejne osiągnięcia i sprawdzić aktualny stan przejechanych kilometrów. Naszego maratończyka można również znaleźć na Instagramie (pawel_chelsea_fc), a także zajrzeć na jego fanpage na Facebooku: Paweł „CFCFan” Pieczka. Naszemu maratończykowi życzymy wytrwałości i siły, aby mógł rozwijać swoją pasję i zwyciężać w kolejnych wyścigach, aby pokonywane trasy zawsze były równe i szerokie!