Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Co czwarty z nas - Powiat Wodzisławski

Co czwarty z nas

Kampania „Co czwarty z nas”, przeciwdziałająca dyskryminacji i stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, organizowana jest przez Ministra Zdrowia oraz Samorząd Województwa Śląskiego.

Zdrowie psychiczne jest integralnym i niezwykle istotnym elementem zdrowia, co więcej nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia opisuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty.”

Dane statystyczne ukazują, że ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. W Polsce od początku lat 90 ubiegłego stulecia również obserwuje się sukcesywny wzrost zachorowalności na choroby psychiczne. Od 1997 do 2009 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. W 2009 roku prawie 1,6 mln pacjentów leczyło się w naszym kraju z powodu zaburzeń psychicznych.

Doceniając skalę problemów, Zarząd Województwa Śląskiego wraz z Ministerstwem Zdrowia przeprowadzi na przełomie września i października br. na terenie regionu kampanię społeczną „Co czwarty z nas”, przeciwdziałającą dyskryminacji i stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Przesłaniem kampanii jest ukazanie powszechności problemu zaburzeń psychicznych: co czwarty z nas miał lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Tak naprawdę każdy z nas jest w grupie ryzyka, dlatego akcja skierowana jest zarówno do osób zdrowych, jak i borykających się z problemami zdrowia psychicznego.

Elementy kampanii opierają się na wyliczance, która ukazuje, jak wiele osób zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, szczególnie takimi jak: autyzm, demencja, depresja, nerwica i schizofrenia.

Kampania reklamowa będzie obejmowała dystrybucję materiałów reklamowych w postaci plakatów, ulotek i banerów internetowych. Emitowane będą spoty radiowe (m.in. na antenie Polskiego Radia Katowice, Antyradia Katowice i Chilli ZET Katowice), a także spoty telewizyjne na ulicznych ekranach LED oraz w środkach komunikacji publicznej (KZK GOP). Reklamy zostaną umieszczone również w gablotach reklamowych przestrzeni publicznej (autobusowe i tramwajowe przystanki komunikacji miejskiej – centrum aglomeracji górnośląskiej).

Zwieńczeniem kampanii „Co czwarty z nas” będzie organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego (tj. 10 października br. o godzinie 10:00 w Sali Sejmu Śląskiego), konferencja „Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wśród dzieci i młodzieży”. Konferencja skierowana będzie do przedstawicieli środowisk kształtujących postawy społeczeństwa oraz mających bezpośrednią styczność z osobami dotkniętymi zaburzeniami psychicznymi, tj. nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych itp. W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz jednostek psychiatrycznych województwa śląskiego. W ramach konferencji w westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego zorganizowana zostanie wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi.

Należy pamiętać, że wiele z tych osób wraca do normalnego życia, dlatego nie bójmy się ich, zaakceptujmy – apeluje marszałek Adam Matusiewicz.