Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Biuro paszportowe wraca do Wodzisławia Śl. - Powiat Wodzisławski

Biuro paszportowe wraca do Wodzisławia Śl.

Dzięki staraniom starosty Tadeusza Skatuły z początkiem nowego roku przy Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. zostanie ponownie uruchomiony terenowy punkt paszportowy, w którym będzie można nie tylko złożyć wniosek, ale także odebrać gotowy dokument.

Przypomnijmy, że w wodzisławskim Starostwie punkt przyjmowania wniosków paszportowych funkcjonował od 2006 r. do końca marca 2013 r. Decyzją wojewody został on jednak zlikwidowany, mimo że koszty jego utrzymania w całości pokrywało Starostwo, a liczba składanych co roku wniosków była jedną z najwyższych w subregionie. W samym tylko 2012 r. z jego usług skorzystało ponad 6100 osób.

Z decyzją o likwidacji punktu nie mógł się pogodzić starosta Tadeusz Skatuła, który zabiegał nie tylko o jego utrzymanie, ale też o przekształcenie w delegaturę, dzięki czemu mieszkańcy powiatu mogliby nie tylko składać w nim wnioski o wydanie paszportu, ale też odbierać gotowe dokumenty. Po kilku miesiącach negocjacji ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim udało się doprowadzić do ponownego uruchomienia punktu.– Cieszę się, że nasze starania nie poszły na marne. Uważam, że mieszkańcy powiatu wodzisławskiego zasługują na to, żeby mogli kompleksowo załatwić sprawy paszportowe u siebie, na miejscu – podkreśla Tadeusz Skatuła.

Punkt paszportowy w Wodzisławiu Śl. będzie działać przy Starostwie Powiatowym przy ul. Pszowskiej 92 (mieści się tam m.in. Wydział Komunikacji i Transportu), ale nie jako komórka powiatu, lecz jako część urzędu wojewódzkiego. – Osoby obsługujące punkt paszportowy będą pracownikami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – wyjaśnia starosta, który nie ukrywa, że uruchomienie biura paszportowego wiąże się z pewnymi kosztami dla Starostwa. – Zgodnie z ustaleniami z wojewodą bierzemy na siebie koszt dostosowania pomieszczeń oraz zakupu mebli. Uważam jednak, że warto je ponieść, bo robimy to dla naszych mieszkańców – wyjaśnia starosta Tadeusz Skatuła.

Dla potrzeb punktu paszportowego przekształcona zostanie mniejsza sala Powiatowego Centrum Konferencyjnego w Wodzisławiu Śl. przy ul. Pszowskiej, w którym obradują powiatowi radni. Przez pewien okres funkcjonował tam prywatny punkt gastronomiczny, który jednak jakiś czas temu został zlikwidowany. Dzięki tej lokalizacji z usług punktu swobodnie będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne, ponieważ budynek PCK jest pozbawiony barier architektonicznych.

Obecnie w Starostwie trwa przetarg na prace remontowo – budowlane. Termin składania ofert upływa 4 listopada. Wykonawca będzie mieć na wykonanie inwestycji 45 dni. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie znany koszt przedsięwzięcia. Wiadomo jednak, że układ i wyposażenie punktu musiało spełniać wymogi urzędu wojewódzkiego, z którym Starostwo prowadzi rozmowy na temat zasad użyczenia obiektu. Od tempa prac zależy termin uruchomienia biura paszportowego.