Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek powiatu - Powiat Wodzisławski

Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek powiatu

Po raz kolejny mammobus odwiedzi powiat wodzisławski.

Już niebawem, 21 i 24 września, darmową cyfrową mammografię będą mogły wykonać panie (w wieku 50 do 69 lat) w Mszanie. Mammobus zatrzyma się za Urzędem Gminy w Mszanie przy ul. 1 Maja 81 w godzinach 8.00-15.00 w piątek, 21 września oraz od 10:00-18:00 – poniedziałek, 24 września.
Następnie 28 września oraz od 1 do 4 października w Rydułtowach, a potem 5 i 8 października w Pszowie (podczas Rydułtowskich i Pszowskich Dni Promocji Zdrowia).
Z kolei od 30 do 31 października w godzinach od 10:00 do 17:00 oraz 2 i 5 listopada (8:00 – 15:00) cyfrowy mammobus odwiedzi Radlin przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Ponadto, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy organizuje kolejną edycję  SKRYNINGOSTRADY (szczegóły TUTAJ), ale tym razem we współpracy z Urzędem Miasta Rydułtowy. Wydarzenie będzie miało miejsce 28 września br. w Rydułtowskim Centrum Kultury od godz. 17.00. Podczas spotkania mieszkanki powiatu będą mieli możliwość zobaczyć filmy o tematyce zdrowotnej oraz spotkać się i porozmawiać z lekarzem onkologiem i pielęgniarką onkologiczną oraz nauczyć się samobadania piersi (na fantomie). Akcja zorganizowana jest na rozpoczęcie Rydułtowskich Dni Promocji Zdrowia.

Z raportów Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego wynika, że z darmowej mammografii nie skorzystało jeszcze ok. 10 000, a z cytologii 24 000 kobiet z powiatu wodzisławskiego.