Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Bezpłatna mammografia w Wodzisławiu Śląskim - Powiat Wodzisławski

Bezpłatna mammografia w Wodzisławiu Śląskim

Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi Wodzisław Śląski. We wtorek, 20 stycznia przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne.

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatną cyfrową mammografię będzie można wykonać w godzinach od 9.00 do 17.00. Z badań będą mogły skorzystać panie, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty i zdjęcia z poprzednich badań mammograficznych (jeśli są w posiadaniu). Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie. Mammografia jest bezpłatna, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby nie czekać w kolejce przy mammobusie, organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu: 58 666 24 44

Zachęcamy do propagowania profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek.