POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 

Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Barbórkowe świętowanie

Jak zwykle 4 grudnia w naszym regionie obchodziliśmy święto górnicze – tradycyjną „Barbórkę”. Świętowanie w powiecie wodzisławskim rozpoczęło się już wcześniej.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. 28 listopada obchodziło Święto Szkoły i w ramach tej uroczystości odbyły się też obchody barbórkowe z udziałem władz Powiatu Wodzisławskiego.

W czwartek 30 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej górnicy Polskiej grupy Górniczej, oddział KWK ROW także już świętowali „Barbórkę”. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele parlamentu, samorządów w regionie, w tym starosta Ireneusz Serwotka i przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala, a także dyrektorzy Polskiej Grupy Górniczej, którzy podsumowali mijający rok.

3 grudnia w niedzielę Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników. Msza święta była transmitowana na żywo przez TVP Polonia, TVP Katowice oraz radio diecezjalne eM. Także w tej uroczystości brali  udział samorządowcy z naszego regionu, a wśród nich Starosta Wodzisławski i Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Starosta 4 grudnia brał także udział w tradycyjnym spotkaniu barbórkowym organizowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową ROW w Wodzisławiu Śląskim, a przewodniczący rady w spotkaniu górników w Łaziskach.

Podczas uroczystości Barbórkowych 2 grudnia w Cechowni Kopalni „Borynia – Zofiówka – Jastrzębie” Ruch „Zofiówka” Powiat wodzisławski reprezentował członek zarządu Leszek Bizoń. Był on także obecny na spotkaniu  Koła Braci Górniczej w Jedłowniku 4 grudnia.

Władze powiatu uczestniczyły także w górniczych uroczystościach w Radlinie w sobotę 2 grudnia.