Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Autami klasy mikro oraz czterokołowcami nie można jeździć bez prawa jazdy - Powiat Wodzisławski

Autami klasy mikro oraz czterokołowcami nie można jeździć bez prawa jazdy

Rozwijający się rynek motoryzacji sprawił, że pojazdy klasy mikro o pojemności do 500 cm3 są coraz popularniejsze również w Polsce jako auta miejskie. Ich atrakcyjność wynika także ze względu na możliwość kierowania nimi już od 14 roku życia. Jednak wbrew powszechnej opinii kierowanie nimi wymaga uzyskania prawa jazdy.

W Wydziale Komunikacji i Transportu coraz częściej rejestruje się małe pojazdy klasy miko oraz czterokołowce (quady). Często padają pytania jakie uprawnienia należy posiadać by takimi pojazdami móc kierować na drodze publicznej. Jak zauważa Arkadiusz Łuszczak, naczelnik wydziału – Ich właściciele często są zaskoczeni odpowiedzią, bo wbrew informacjom podawanym przez niektórych sprzedawców pojazdami takimi nie można jeździć bez prawa jazdy.

Zawiłości przepisów w tej kwestii rozwiązały definitywnie zmiany wprowadzone po 19 stycznia 2013r. w ustawie o kierujących pojazdami. We wcześniej obowiązującym kodeksie drogowym popularne czterokołowce zaliczane były często do motorowerów, czyli kierowanie nimi przez osobę, która ukończyła 18 lat mogło się odbywać bez uprawnień.

W przepisach wprowadzonych po 19 stycznia 2013 r. sprecyzowano, że nie wymaga uprawnienia do kierowania pojazdami jedynie kierowanie rowerem oraz pojazdem zaprzęgowym. Ponadto bez prawa jazdy można kierować motorowerem, czyli pojazdem posiadającym dwa lub trzy koła, jeśli w dniu wprowadzenia ustawy kierujący był pełnoletni.

Ustawa wymaga jednak prawa jazdy kategorii AM w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h. W tej kategorii prawo jazdy można uzyskać po ukończeniu odpowiedniego kursu oraz po zdaniu egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego po ukończeniu 14 roku życia lub w wyniku wymiany karty motorowerowej.  Natomiast dokumentem uprawniającym do kierowania czterokołowcem, którego masa przekracza wartość 350 kg lub prędkość konstrukcyjna jest większa niż 45 km/h jest prawo jazdy kategorii B1, które można uzyskać w wieku 16 lat.

Na marginesie należy dodać, że posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą bez przeszkód korzystać z uprawnień także w zakresie niższych kategorii. Zatem, aby legalnie poruszać się małym samochodem lub quadem po drogach publicznych oraz w strefach ruchu gdzie obowiązują przepisy kodeksu drogowego, należy ukończyć odpowiedni kurs, zdać egzamin a następnie uzyskać w wydziale komunikacji odpowiednie uprawnienie.