Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Andaluzja zdobyta! Ekonomik liderem Erasmusa! - Powiat Wodzisławski

Andaluzja zdobyta! Ekonomik liderem Erasmusa!

Dobiegają końca kolejne zagraniczne staże realizowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Grupa 18 młodych ludzi miała niepowtarzalną okazję uczestniczenia w trzytygodniowych stażach – tym razem w hiszpańskiej Granadzie.

Celem wyjazdu było doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych oraz kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i poszerzanie horyzontów kulturowych młodzieży.

Uczniowie technikum hotelarskiego, informatycznego i obsługi turystycznej mieli szansę porównania środowiska pracy i wymagań hiszpańskich pracodawców z normami polskimi. W wolnym czasie uczniowie zwiedzali południe Hiszpanii – Granadę z jej arabskim dziedzictwem, kosmopolityczną Sewillę oraz nadmorskie miasteczko Nerja.

W trakcie praktyk uczniów odwiedziła dyrektor szkoły Maria Lach oraz kierownik szkolenia praktycznego Aleksandra Zielonka. W trakcie rozmów z opiekunami praktykantów ze strony gospodarzy padało zazwyczaj jedno słowo – „perfecto”. Tym właśnie słowem najczęściej określali naszych uczniów zagraniczni pracodawcy. Podkreślali ich dużą wiedzę merytoryczną, umiejętności zawodowe, a także duże zaangażowanie w wykonywane czynności.

Projekt „Staże zagraniczne – synergia pracy, nauki i doświadczeń zawodowych” to już siódmy projekt mobilności realizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych, w ramach którego młodzież ma możliwość wyjazdu na staże do Francji, Hiszpanii i Niemiec. Szkoła pozyskała na te działania 497 318,74 złotych. To jednak nie koniec. Uczniowie wodzisławskiego Ekonomika mają szansę wyjazdu na kolejne staże w ramach nowego kolejnego projektu. Tym razem mowa o „W poszukiwaniu nowych możliwości – Ekonomik na zagranicznych stażach”, opiewającym na kwotę 577 990 złotych, który tym razem da szansę młodzieży poszerzania swoich kompetencji w Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Portugalii.

Między innymi dzięki takim przedsięwzięciom Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. zyskał opinię jednego z krajowych liderów w zakresie skutecznego pozyskiwania środków unijnych na rozwój kwalifikacji zawodowych młodzieży. Dzięki temu Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zaprosiła wodzisławski Ekonomik do udziału w tegorocznej konferencji „Edukacja z praktyką – partnerstwa na rzecz dualnego kształcenia zawodowego”, promującej ideę Europejskiego systemu akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET – European Credit System for Vocational Education and Training).

Zachęcamy do obejrzenia galerii:

———————————————————————————————————————————-

„Staże zagraniczne – synergia pracy, nauki i doświadczeń zawodowych” – projekt jest realizowany w ramach projektu systemowego Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.