Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu - Powiat Wodzisławski

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim, tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu przypadające 31 maja przebiegać będą pod hasłem: „Działania marketingowe przemysłu tytoniowego”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Tytoniu w 1987 roku, a rok później przeniosła święto na 31 maja. Tego dnia zastanawiamy się nad problemem szkodliwości palenia papierosów. Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny antynikotynowe, podczas których przeciwnicy tytoniu starają się namówić jak największą ilość aktualnych palaczy do rzucenia nałogu i wybrania zdrowszej strony życia.
W tym roku kampania adresowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodych kobiet. Jak wynika z badań,  to głównie do nich kierowane są działania marketingowe przemysłu tytoniowego, np. w postaci atrakcyjnie wyglądających paczek papierosów, ubrań i innych akcesoriów z logo firm tytoniowych. Tegoroczne hasło ma zwrócić szczególną uwagę na szkodliwe efekty marketingu przemysłu tytoniowego oraz na potrzebę zakazania wszelkich reklam, promocji i sponsoringu dotyczącego palenia tytoniu, w świetle art. 8 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Założenia treści kampanii:
• uwrażliwienie, szczególnie młodych kobiet, na działania marketingowe przemysłu tytoniowego (np. atrakcyjnie wyglądające paczki papierosów),
• promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu,
• promocja zysków płynących z niepalenia (umocnienie zdrowia własnego i swoich bliskich),
• motywowanie do odpowiednich wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób,
• promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu (ze szczególnym uwzględnieniem aktywności fizycznej),
• kształtowanie postaw asertywnych ze zwróceniem uwagi na przestrzeganie prawa,
• podnoszenie świadomości na temat prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz obowiązku przestrzegania zakazu palenia w miejscach publicznych,
• podnoszenie świadomości na temat skutków zdrowotnych biernego i czynnego palenia, w szczególności kobiet i ich potomstwa.

Do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się prawie co trzeci Polak w wieku 15 i więcej lat. Statystyki przeprowadzane w ostatnim czasie kwalifikują palenie papierosów jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie, a nawet przyczynę większej liczby zgonów niż AIDS, narkotyki, alkoholizm czy wypadki samochodowe. Palenie tytoniu zabija 4 miliony palaczy rocznie, co 8 sekund w skutek palenia papierosów umiera jedna osoba. Osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących.

Tak przerażające statystyki powinny zmusić do refleksji nad zmianą swoich dotychczasowych nawyków. Dowody naukowe w jednoznaczny sposób wykazują, iż zagrożenia związane z czynnym i biernym paleniem tytoniu są przyczyną śmierci, chorób i niepełnosprawności oraz, że należy wdrażać skuteczne środki przewidujące ochronę przed narażeniem na dym tytoniowy w miejscach pracy, środkach transportu publicznego, zamkniętych obiektach publicznych. Istotne jest zatem, aby prowadzono działania zwiększające świadomość społeczeństwa odnośnie prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, szczególnie w miejscach pracy i miejscach użyteczności publicznej.

Dodatkowe informacje na temat Światowego Dnia bez Tytoniu można znaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.