Powiat Wodzisławski

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logoLOGO newsletterNEWSLETTER BIPBIP SEKAPSEKAP enEN deDE

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla NGO

Projekty UE

W serwisie

15 SIERPNIA ŚWIĘTO PAŃSTWOWE I KOŚCIELNE

Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten od 1992 roku (ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.) jest dniem wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

ANKIETA. Badanie satysfakcji klienta z poziomu usług świadczonych w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

wiesci

Nr 4/Kwiecień 2015r.

W kwietniowym wydaniu między innymi: wizyta delegacji powiatu wodzisławskiego na Pomorzu, wieści z sesji, nowy sprzęt na wyposażeniu Powiatowego Zarządu Dróg, o remontach powiatowych dróg i wiele innych ciekawych tematów. Zapraszamy do lektury!

Materiały wideo

Podczas otwarcia zespołu obecni byli starosta Tadeusz Skatuła, wicestarosta Leszek Bizoń, członek zarządu powiatu Dariusz Prus, sekretarz powiatu Grażyna Durczok, dyrektor PCPR Irena Obiegły, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Iwona Koczy, a także przewodnicząca Zespołu Monika Kantor

Wieści Powiatu Wodzisławskiego – Kwiecień 2015

W kwietniowym odcinku m.in. nowa siedziba Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, pożegnanie uczniów klas maturalnych, Powiatowe Targi Edukacyjne i wiele innych ciekawych tematów. Zapraszamy do obejrzenia!

Galerie zdjęć

Nagrodzono sportowców, trenerów oraz ludzi kultury

Zostaw 1% podatku w powiecie wodzisławskim

1 procent podatku