Powiat Wodzisławski

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logoLOGO newsletterNEWSLETTER BIPBIP SEKAPSEKAP enEN deDE

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla NGO

Projekty UE

W serwisie

15 SIERPNIA ŚWIĘTO PAŃSTWOWE I KOŚCIELNE

Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten od 1992 roku (ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.) jest dniem wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

Wieści Powiatu Wodzislawskiego Luty 2015

Nr 2 (127) Luty 2015r.

W lutowym numerze między innymi: "Jak pomóc szpitalom?", "Karnawałowe szaleństwo bez barier", "W powiecie trwa kwalifikacja wojskowa", "Jest porozumienie w sprawie organizacji ruchu na Starym Mieście", "Nowa strategia rozwoju powiatu wodzisławskiego", "Nowa ustawa o prawach konsumenta - obowiązki informacyjne przedsiębiorcy cz.I", "Chcesz załatwić sprawę? Złóż wniosek przez internet" i wiele innych.

Materiały wideo

strategia 1

Wieści Powiatu Wodzisławskiego – Luty 2015

W lutowym odcinku m.in: relacja z karnawałowego balu maskowego, obchody Powiatowego Dnia Walki z Depresją, robocze spotkanie konsultacyjne w sprawie nowej strategii rozwoju powiatu.

Galerie zdjęć

forum 4

II forum przedsiębiorczości w „Ekonomiku”

ANKIETA. Badanie satysfakcji klienta z poziomu usług świadczonych w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim