Powiat Wodzisławski

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logoLOGO newsletterNEWSLETTER BIPBIP SEKAPSEKAP enEN deDE

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla NGO

Projekty UE

W serwisie

15 SIERPNIA ŚWIĘTO PAŃSTWOWE I KOŚCIELNE

Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten od 1992 roku (ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.) jest dniem wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

okładka1

Nr 3/Marzec 2015 r.

W marcowym wydaniu między innymi: wieści z sesji, remont oddziału neurologicznego, nowa ustawa o prawach konsumenta c.d., wizyta delegacji powiatu cieszyńskiego i wiele innych ciekawych tematów. Zapraszamy do lektury!

Materiały wideo

Otwarcie basenu w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim3

Wieści Powiatu Wodzisławskiego – Marzec 2015

W marcowym odcinku m.in. otwarcie basenu w ZST po remoncie kompleksu szatniowego, II forum przedsiębiorczości w „Ekonomiku”, powiatowy konkurs plastyczny w Liceum Plastycznym, mistrzostwa gastronomiczne zorganizowane przez ZSP nr 2 w Rydułtowach...

Galerie zdjęć

tc13

Ślązak, Kociewiak, dwa bratanki!

ANKIETA. Badanie satysfakcji klienta z poziomu usług świadczonych w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim

Zostaw 1% podatku w powiecie wodzisławskim