godło powiatu wodzisławskiego - strona startowa

POWIAT WODZISŁAWSKI

Klasyczna Kontrastowa Tekstowa logo powiatuLOGO biuletyn informacyjnyBIP e-usługiSEKAP wersja enEN wersja deDE

Miasta i Gminy

Dla Przedsiębiorcy

Dla Organizacji Pozarządowych

Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego

Projekty UE

W serwisie

15 SIERPNIA ŚWIĘTO PAŃSTWOWE I KOŚCIELNE

Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten od 1992 roku (ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.) jest dniem wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

Przyjedź, poznaj, pokochaj. Film promujący Powiat Wodzisławski. Zachęcamy zatem do pobierania i udostępniania. Przejdź do strony

System Informacji Przestrzennej Powiatu Wodzisławskiego narzędzie wspomagania zarządzaniem w administracji publicznej. Przejdź do strony

Porady prawne

punkt bezpłatnych porad prawnych

Wieści Powiatu Wodzisławskiego

Numer 8/2016 październik

W numerze m.in. o pierwszym pokoju zagadek w powiecie, o projekcie, w ramach którego uczniowie PCKZiU będą kontrolować roboty NAO, a także relacja z Mistrzostw o Puchar Starosty Wodzisławskiego w pływaniu i podsumowanie dziesięciu lat działalności Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Materiały wideo

Wieści Powiatu Wodzisławskiego – Październik 2016

W programie m.in. o Ogólnopolskim Tygodniu Kariery i Targach Pracy w powiecie wodzisławskim, o nowych karetkach dla szpitali, a także relacja z uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela i podsumowanie Festiwalu Kryminału. Zachęcamy do obejrzenia!

Galerie zdjęć

Uczniowie wodzisławskiej Budowlanki szlifowali swoje umiejętności we Frankfurcie