Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Trzy Pokolenia” na wodzisławskiej Starówce - Powiat Wodzisławski

„Trzy Pokolenia” na wodzisławskiej Starówce

Od 1 lipca w Galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art. Wladislavia” (Rynek Starego Miasta) można oglądać wystawę zatytułowaną: „Trzy Pokolenia”.

Swe dzieła malarskie prezentują znana wodzisławska artystka Stanisława Wojtyna, jej córka Barbara Szmiel oraz wnuk – Patryk Szmiel. Wystawę można zobaczyć w poniedziałki i czwartki w godzinach od 11.00 do 16.00.

Stanisława Wojtyna to znakomita malarka, jej twórczość wyróżnia się własnym stylem i swobodą w posługiwaniu się różnymi technikami malarskimi. Posiada bogaty dorobek artystyczny, który prezentowała na ponad 80-ciu wystawach indywidualnych oraz setkach zbiorowych. Jest uczestniczką wielu plenerów malarskich oraz laureatką prestiżowych nagród za działalność artystyczną i społeczną, między innymi Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury w 2012 r.

Wydaje też poezje z własnymi ilustracjami. Maluje na płótnie, drewnie, sklejce i szkle, a nawet na kartonie. Słynie też z oryginalnych kolaży. Łączy farbę z koralikami, zasuszonymi kwiatami, muszelkami, włóczką.

Prezentowane na wystawie obrazy noszą tytuły: „Sen I”, „Sen II”, „Sen III”, „Po życiu”. Obrazy malowane są techniką mieszaną. Stanisława Wojtyna od wielu lat współpracuje w galerią „Art Wladislawia” i kilkakrotnie tam prezentowała swoje prace malarskie.

Córka Pani Stanisławy – Barbara Szmiel – również zajmuje się malarstwem i poezją. Swoje obrazy prezentowała na około dwudziestu wystawach indywidualnych i ponad osiemdziesięciu zbiorowych. Jest aktywną uczestniczką licznych plenerów malarskich i laureatką nagród w wielu konkursach. Kolekcje jej obrazów znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Prezentowane obrazy noszą tytuł: „Autoportret”, „Córka”, „Mama”, „Basia nad Sosiną”.

Patryk Szmiel – wnuk Pani Stanisławy – miał już kilka indywidualnych i zbiorowych wystaw. Jest zdobywcą nagród między innymi za projekty okładek. Ma nieograniczoną fantazję i wspaniały warsztat. W swoich pracach przedstawia świat na pograniczu realizmu i fantazji. Prezentowane obrazy noszą tytuł: „Wizja”, „Na ratunek” oraz dwie grafiki – „Patryk” i „Melodia”.