Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Aktywny samorząd” 2013 – zgłoś potrzebę - Powiat Wodzisławski

„Aktywny samorząd” 2013 – zgłoś potrzebę

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zachęca osoby niepełnosprawne z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ich rodziny z terenu powiatu wodzisławskiego do zgłaszania potrzeb w zakresie programu „Aktywny samorząd”.

Przypomnijmy, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. w 2012 r. przystąpiło do pilotażowego programu wsparcia osób niepełnosprawnych pod nazwą  „Aktywny samorząd”. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne otrzymały możliwość załatwienia na miejscu wielu spraw, z którymi dotąd trzeba było jeździć do oddziału PFRON w Katowicach. Ze wsparcia o łącznej wartości ponad 140 tys. zł skorzystało 28 osób niepełnosprawnych.
Największą popularnością cieszyły się dofinansowanie do zakupu oraz utrzymania sprawności technicznej wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym, a także pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Pojedyncze osoby skorzystały również z pomocy w postaci zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodów, pomocy w zakupie urządzeń lektorskich, a także pomocy w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

W roku 2013 w programie przewidziane są następujące formy wsparcia, które dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych:

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:
Obszar A – likwidacja bariery transportowej
Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu;
Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B;
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
Zadanie  1- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania;
Zadanie 2 –  dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania.
Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny.
Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (w poprzednich latach realizowany jako STUDENT II)

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

O terminie naboru wniosków Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim będzie informowało na bieżąco. Już teraz PCPR zachęca jednak wszystkich zainteresowanych do zgłaszania potrzeb do PCPR. Na podstawie informacji od samych zainteresowanych zostanie uzgodniona z PFRON wysokość pomocy, jaką będzie można przekazać osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w powiecie wodzisławskim.

Informacje na temat programu „Aktywny Samorząd” można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., ul. Wałowa 30 lub pod numerem tel.: 32 455 14 30 wew. 33 lub 34 oraz na stronie internetowej  www.pcpr-wodzislaw.pl (zakładka „Aktywny samorząd 2013”). Pod tym samym numerem telefonu przyjmowane są zgłoszenia zainteresowania udziałem w tegorocznej edycji programu.